Bize verilen bu dünyada o kadar güzel şeyler var ki; 7 kıtada ayrı ayrı çiçek türleri, ayrı denizler ama hepsi aynı gökyüzü altında. Dünyada yaşayan hemen hemen herkesin dünyayı güzelleştirmek için fikirleri vardır. Kimisi aynı kimisi farklı fikirler. Biz kendimize güzel, yaşanması kolay bir dünya hazırlarken geride bıraktıklarımızı düşündük mü hiç? Buna cevabın evet veya hayır olabilir ama dönülmez bir yola girdik. Peki biz, insanlar, neler yaptık?

1) İklim Değişikliği

 İklim o kadar hızlı değişmeye başladı ki, kutuplar başta olmak üzere neredeyse dünyanın tamamını etkileyen ve bu etkiye devam edecek olan bir süreç yaşıyoruz. Nisan ayını bitirmek üzereyiz, havalar daha tam ısınmadı. Hatta geçenlerde bazı illere kar bile yağdı, nisan ortasında! Kışın yağmayan kar, ilkbaharda yağıyorsa büyük bir sorun var demektir. Yetişen meyvelerin çoğunun ölümü bizi her alanda etkileyecek. İnsanlar, çevreye verdiği zararla yine birçok ağacın canını aldı. Ne mi yaptık? Dünyaya sırtımızı dönüp hep kendimizi düşündük.

2) 1 Dakikalık Zevk İçin...

 Bir dakikalık zevk için ormanların yolunu tuttuk, gördüğümüz hayvanı vurduk. Sebep neydi? Modaydı, spordu. Sırf mutlu olmak için onlarca hayvanın neslini tükettik. Doğanın dengesini bozduk. Besin zincirlerini bozduk. Neden mi? Çünkü bu bir dakikalık zevkimiz olmasaydı nasıl yaşardık?

 Bu dakikalık zevklerle sadece çevreye değil insanlara da zarar verdik. Öldürülen, taciz/tecavüz edilen çocuklarımız var. Sesleri çıkmadı onların. Küçücük çocukları bile iğrenç zevkleri için kullanan insanlar da var. Neden mi? İşte bunun bir nedeni olamamalı, olamaz! 

3) Çevreye Zehir Saldık

 Fabrika bacaları, egzoz dumanı gibi bir sürü zehirli gazı çevreye saldık. Yolda yürürken 3-5 adım ötedeki çöp kovasına çöpü atmadık. Teknolojiyle de zarar vermeye devam ettiğimiz doğrudur. Teknolojinin gelişmesini engelleyemeyiz ama gelişirken keşke iki taraflı düşünebilseydik. Ne güzel olurdu... Bir şeyi yaparken önce önlemini alsaydık da şimdi bu kadar uğraşmak zorunda kalmasaydık. İşte tam da bu yüzden bu zamanlar kendi pisliğimizi temizlemek için bin bir türlü zahmete girdik. Ah insanlar... Ah biz...

4) Sevemedik

 Biz hayvanları, insanları, bitkileri ve daha birçok güzel şeyi sevemedik. Sevseydik böyle mi olurdu? Sevdiklerimize sahip çıkardık, koruyup kollardık onları. Ama neden sevelim ki? Kendi rahatlığımız varken! Sanki bizim dışımızda her şey fazlaymış gibi davrandık. Biraz sevseydik keşke. 

 Aslında saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok zararımız var. Ne kadar vahşice değil mi? Biz zarar vermeye devam ettikçe, sevmedikçe, kendimize sahip çıkamadıkça daha kötü bir yer olacak bu dünya. Ağaç dikmek, çöplerini bir süre cebinde taşımak, geri dönüşüm malzemelerini geri dönüşüm kutularına atmak bir şey kaybettirmez ki bize. Başımızı biraz kaldırsak yukarı, görsek gökyüzünü, parkta oynayan çocuklara güzel bir gelecek bırakmak için çabalasak ya biraz? İnternet ortamı üzerinde böyle yazıları okuyup 'Aynen.', 'Çok haklı.' ya da 'Bunun doğrusu bu değil ama neyse.' demek yerine biraz harekete mi geçsek? Daha güzel bir dünya mı bıraksak?