Sandviç etkisi, günlük yaşamımızda insanları ikna ederken kullandığımız bir iletişim tekniğidir aslında. Çoğu zaman insanları eleştirdiğinizde bunu reddederler. Özellikle de eleştiri olumsuz ise durum daha da zorlaşıyor. İnsanlar olumlu eleştirileri kolaylıkla kabul ederken durum tersine dönünce kabullenmekte epey zorlanırlar. İşte bu durumu kolay kılmanın yolu sandviç etkisinden geçiyor. Hem bu sayede kimseyi incitmeden iletişiminizi bir üst basamağa taşımış olacaksınız. Nasıl mı? Okumaya devam et!

Sandviç Etkisi Nedir?

 Etkili iletişim tekniklerinden biri olduğunu zaten söyledik. Gelelim bu sandviç etkisini nasıl yapacağımıza. Şimdi sizden gözünüzde bir sandviç canlandırmanızı istiyorum. Sandviç'in üst ve alt ekmekleri arasında da malzemeler var öyle değil mi? Şimdi bunu günlük hayata uyarlayalım.

 Sandviç'in üst ve alt ekmekleri övgü, ortadaki malzemeler ise eleştiri görevi görüyor. Yani karşıdakini eleştirmeden önce olumlu yanlarına vurgu yapmamız gerekiyor. Sandviç etkisinin tamamlanması için ikinci bir adım daha var; o da eleştiri sonrası övgü. Karşıdaki kişi tam eleştiriye karşı savunmaya geçecekken yaptığınız övgü sayesinde geri çekilecek ve yaptığınız eleştiriyle birlikte öz eleştiri yapma fırsatı bulacaktır. Yani ister istemez hak veren yanı baskın gelecektir.

Bir Örnek Vermek Gerekirse,

 Örneğin, bir grup çalışması içindesiniz ve düzenli olarak görüşmeler yapıp fikirler üretiyorsunuz. Bu grubun da bazı kuralları var. Örneğin buluşma yerine saatinde gelmek gibi. Grubun içerisinde herkes bu kurallara uygun davranmalı ki kimse mağdur olmasın. Fakat bir bakıyorsunuz grupta bir kişi buluşmalara buluşma saatinden hep yarım saat sonra geliyor ve düzeni bozuyor. Bu durumda ona direkt ''Geç gelmen bütün her şeyi mahvediyor. Bir dahaki buluşmaya erken gel.'' demek yerine ''İşini çok iyi yaptığının farkındayız ve bu grup çalışmasında olmandan dolayı mutluyuz. Ama son zamanlarda yapılan buluşmalara geç kalman, işlerin ve düzenin aksamasına yol açıyor. Her şeyin daha sağlıklı ilerlemesi için lütfen bundan sonraki buluşmalara tam vaktinde gel. Hem vaktinde gelirsen çok daha verimli çalışabilirsin. Bu geç kalma sorununun üstesinden geleceğine inanıyoruz ve seni seviyoruz.'' diyebilirsiniz. Övgü-Eleştiri-Övgü taktiğiyle kişinin eleştiriye göstereceği direnci de yumuşatabilirsiniz.