Her ne kadar farkında olmasak da mimiklerimiz, davranışlarımız, çevremiz ve daha bir sürü etken insanlarla iletişim kurarken iyi ya da kötü birçok etkiyi içinde barındırıyor. Özellikle tanışma öncesi ve tanışma anındaki her adım, fikirlerimizin temellerini atıyor. Eğer insanlarla sohbet edemiyor ya da uzun ilişkiler kuramıyorsanız bunun sebebi siz olabilirsiniz. Yanlış ya da eksik yaptığınız bir şeyler vardır belki. Bu yazı sayesinde eksiklerinizi ya da yanlışlarınızı görerek daha etkili ve sürekli iletişimler kurmaya başlayabilirsiniz. Bu ufak bir ön bilgiden sonra sıra sihirli kurallara geçmekte! Bu adımları hayatınızda uygularken kural gibi uygulamayın, benimseyin ve asla bir anda da yüklenmeyin çünkü bu daha samimiyetsiz bir izlenim bırakmanıza sebep olabilir!

Önyargılı Davranmayın

 Yaptığımız en büyük hataların başında gelen bu huy, çoğu zaman insanları hiç alakaları olmayan kılıfların içine hapsetmemize sebep oluyor. Dış görünüşe bakarak, çevremizdeki insanların "O insan şöyle, bu insan böyle" gibi sözlerinin esiri olarak ortada geçerli hiçbir sebep olmadan insanlar hakkında fikir ediniyoruz. Üstüne üstlük bu fikirlerle ondan uzak durmamız gerektiğini, arkadaş olursak bize zarar vereceğini bile düşünebiliyoruz. Bu huy, küçükten büyüğe hepimizde az ya da çok olsa da o kadar yanlış bir düşünce şekli ki, eğer insanlara biraz olsun önyargısız yaklaşmayı denerseniz insanların üzerine ne kadar da kolay ve acımasız etiketler yapıştırdığınızı fark edebilirsiniz. İletişim çok yönlü bir araç ve önyargı çok güzel deneyimler kazanmamıza engel olabilecek potansiyelde bir yok edici. Kötü arkadaşlıklarınız da olabilir ancak konuşarak, tanıyarak ve yaşayarak sonuçları görmek size en basit haliyle tecrübe kazandırır. Bu yüzden insanlarla iletişim kurabilmek istiyorsanız önce önyargılarınızı kafanızdan atıp insanlara şeffaf bir şekilde yaklaşmaya çalışmalısınız.

Konuşulanları Dikkatlice Dinleyin

 Yine iletişimi sonlandıran en önemli sebeplerden biri, karşı taraf konuşurken dinliyormuş gibi yapmak ya da hiç dinlememektir. Burada empati yapmanızı istiyorum. Çok heyecanlı bir şekilde yaşadığınız güzel bir anıyı anlatırken karşınızdaki insanın sizi dinlemediğini fark ederseniz nasıl hissedersiniz? Değersiz ve incinmiş, değil mi? Şimdi bunu sizin bir başkasına yaptığınızı düşünün. Bu kadar kötü bir hissi yaşamak ya da yaşatmak çok zor bir şey değil ve birçoğumuz bunu hiç fark etmeden yapar hale geldik. Elimizde telefon varken de karşımızdakleri dinlediğimizi zannediyoruz ama aslında beynimiz görsellerle dolu bir ekranla meşgul ve her ne kadar çaba sarf etsek de tam anlamıyla bir konuşmaya odaklanmamız mümkün değil. Eğer insanlar sizinle çok sohbet etmiyorsa ya da ilişkileriniz kısa sürede bitiyorsa bunları yapıp yapmadığınızı düşünüp güzel bir değişime adım atabilirsiniz. 

Göz Teması Kurmaktan Kaçınmayın

 Göz teması insanlarla duygusal bağ kurabilmeniz açısından çok önemlidir. Gözlerinizi kaçırmak, karşınızdaki insanın konuşma hevesini kaçırmanıza sebep olabilir. Tam tersi insanları rahatsız edecek derecede gözlerinin içine bakmak da kendilerini tedirgin ve güvensiz hissetmelerine sebep olabilir. İkisinin ortasını bulduğunuz zaman daha sağlıklı bir iletişim kurma ihtimaliniz artacaktır.

Kullandığınız Dile Hakim Olun


 Konuşurken aynı kelimeleri çok fazla kullanmak, nokta koymadan cümleye devam etmek ve anlamını tam bilmediğiniz kelimeleri havalı görünmek için kullanmaya kalkışmak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olur. Zira çok sık kelime tekrarlarının bulunduğu ve bitmek bilmeyen cümleler karşı tarafı bayar, cümlede asıl anlatmak istediğiniz kısmın kelime yığını içinde kaybolmasına sebep olabilir. Konuşmanızı düzeltmek ve daha etkili konuşabilmek için bol bol kitap okumak etkili bir yöntemdir ancak insanlarla konuşmaya çalışmadan da bunun bir faydasını göremeyebilirsiniz. Hem heyecanınızı yenmek hem de tane tane konuşabilmek için ikisini bir arada kullanmanızı tavsiye ederim. Ayna karşısında kendinizle sohbet ederek ve yanlışlarınızın farkına vardıkça onları düzelterek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Konuşma Tarzınıza Dikkat Edin

 İnsanlarla yeni tanıştığınızda onları çok fazla övmeye ve konuşurken yılışık kelimeler kullanmaya kalkarsanız sizin hakkınızda yanlış düşüncelere sahip olmalarına sebep olabilirsiniz. Elbette beğendiğiniz şeyleri söylemek, övmek kötü bir şey değildir ancak dozunu ayarlamadığınızda karşı tarafın sizden soğumasına yol açabilirsiniz. Yine aynı şekilde çok soğuk da davranırsanız farkında olmadan "Seninle konuşmak istemiyorum." mesajı verebileceğinizden, devamı gelmeyen bir sohbet havası yaratabilirsiniz.

Duruşunuza Özen Gösterin

 Sohbet halindeyken kambur duruş, baygın bakışlar, ellerin göğüs hizasında bağlanması gibi hareketler; karşı tarafa biz fark etmesek de "Bu konuşmadan memnun değilim, sıkıldım." sinyalleri göndermenize neden olabilir. Bu yüzden insanlarla kouşurken duruşunuza, hareketlerinize daha çok özen göstermelisiniz.

 Bütün bu kurallar bir yana samimiyetinizi ve sıcak gülümsemenizi yanınızdan eksik etmeyin!