Herkes dünyayı gezmeyi, yeni yerleri keşfetmeyi ve farklı insanlar ile etkileşimde bulunmayı ister. Özellikle üniversite öğrencilerinin tercihi olan İnterrail sizlere bu fırsatı veren büyük bir kolaylık. Şimdi sizlerle  birlikte ''İnterrail nedir?'', ''Kimler alabilir?'' gibi soruların cevaplarına göz atacağız. 

 

Nedir Bu İnterrail? 

   Öncelikle İnterrail bir tren biletidir. Yani bildiğiniz bir sinema bileti gibi bir şey. Avrupa Demir Yolları İşletmeleri tarafından daha ekonomik bir şekilde dünyayı gezme fırsatı bulmak için uygulamaya konulmuş bir sistem. 

 

İnterrail Bileti Neleri Kapsar? 

   İnterrail bileti sadece sizi a noktasından b noktasına götürmek için var. Yani sizin konaklamanıza, yemeğinize ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamadığını belirtmekte fayda var.  

 

Vize Almam Gerekiyor Mu? 

   Gezeceğiniz ülkeleri belirledikten sonra listenizde Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler olup olmadığını araştırın ve vizenizi alın. Çünkü İnterrail bir vize ya da pasaport görevi görmez. Eğer öğrenciyseniz ücretsiz bir şekilde pasaport alabilirsiniz.  

    Ek olarak Schengen Vizesi almanız sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Çünkü bu vize 26 ülkede geçerli.

 

Nereden Alabilirim? 

   Bileti TCDD’den, turizm acentalarından, İnterrail’ın resmi sitesinden ücreti peşin ödemek kaydı ile pasaportunuzla alabilirsiniz. Ayrıca bileti sadece kendi adınız üzerine alabilirsiniz. Yani bir arkadaşınız, veya ailenizden biri sizin için bu bileti alamaz.  

 

Kaç Tane Bilet Türü Var? 


 

   Global Pass ve One Country Pass olmak üzere iki çeşit bilet türü var. Bu bilet türleri de geçerlilik sürelerine göre alt dallara ayrıldığını söyleyelim. Global Pass belirlediğiniz süre zarfında istediğiniz Avrupa ülkelerinde gezebileceğiniz bilet türü. One Country Pass ise sadece tek bir ülke içinde kullanabileceğiniz bilet türüdür. Ben şimdilik bir deneme turuna çıkayım eğer memnun kalırsam daha sonra detaylı bir gezi turuna çıkarım diyorsanız One Country Pass almanızı öneririm. 

 

Peki Bu Biletin Ücreti Ve Süresi Ne Kadar? 

   Biletin ücretleri çok fazla değişkenlik gösteriyor. Yani siz 15 günlük bir gezi planlarsınız ve x lira ödersiniz, 8 günlük bir gezi planlarsınız bundan daha az bir miktar ödersiniz. Ödemeyi Türk Lirası üzerinden yapıyorsunuz. Bunun daha detaylı bilgisine Devlet Demir Yolları'nın internet sitesinden bakabilirsiniz. 

   Biletin süresine gelecek olursak; Global Pass biletinin geçerlilik süresi 1 ay, Country Pass biletinin geçerlilik süresi ise 15 günden başlayıp 1 aya kadar çıkabiliyor. 

 

Bileti Aldıktan Sonra Başka Ücret Ödeyecek Miyim? 

   Biletin ücretini ödedikten sonra bazı trenler için önceden bir rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor. Çünkü trenlerde boş yer bulmak sorun olabiliyor. Bunun içinde tabi belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor ama korkmaya gerek yok, o kadar uçuk bir ücret değil. Ayrıca her hatta rezervasyon işlemi olmuyor. Bunun için rotanızda ki tren istasyonlarını daha detaylı incelemenizi öneririm. 

 

Bileti Ne Zaman Almam Gerekiyor? 

   Bileti ne kadar erken alırsanız o kadar iyi; ama genel olarak 3 ay önceden almanız faydalı olacaktır. Geziye çıkacağınız ilk günü ise siz belirliyorsunuz. O yüzden bileti almaya gitmeden önce hangi tarihler arasında yapacağınızı iyi belirleyin.