İlk izlenim gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta insanların hatırında kalan genel duruşumuzdur. İlk izlenimin olumlu olması nelere bağlıdır? Bunu başarmak tamamen bizim elimizde midir? Günümüz şartlarına baktığımızda beynimizin bir insan ile ilgili yorum yapmaya da karar verme hızı yok ilerledi. Dolayısıyla eskisinden daha da hızlı bir şekilde insanları etkilemenin yollarını aramalıyız. Bunun için vereceğimiz ipuçlarına başlayalım o zaman!

Halo Etkisi

 Halo Etkisi, yeni tanıştığız insanlar üzerinde bıraktığınız olumlu ilk izlenimlerdir. Peki bu nasıl olur? Karşı taraf, sizinle ilk tanıştığı anda sizde gördüğü olumlu bir özelliği geneller. Örneğin, yeni tanıştığınız birinin sinemaya ilgisi varsa ve siz de onunla sinema ile ilgili bir şeyler konuşursanız ortak bir nokta yakalandığından dolayı sizinle ilgili olumlu bir düşünceye sahip olabilir. Halo etkisinin tam anlamıyla gerçekleşmesi ise sizinle ilgili bu olumlu düşüncesini genellemesiyle oluyor. Yani sizin bir özelliğinizi sevdiği için diğer özelliklerinizin de iyi olabileceği düşüncesi karşı tarafın kafasına yerleşiyor. Halo etkisi, iş hayatındaki  ilk görüşmelerde, işe alımlarda büyük rol oynuyor...

 Halo etkisi yaratabilmek için şunlara dikkat etmelisin:

  • Giyimin ne çok günlük ne de çok abartı olmalı. İşi ciddiye aldığını göstermek için klasik bir giyim tarzı her zaman kurtarıcın olacaktır! (Lacivert güzel bir renk seçimi olabilir zira renk psikolojisinde otorite ve verimliliği çağrıştırır.)
  • Kendinden emin olmalısın. Özgüven, çoğu kapıyı açan sihirli bir anahtar. Tek önemli nokta, ukalalık ile özgüven arasındaki çizgiyi tutturabilmek.
  • Sadece hangi işi yapacağınıza değil, çalışmak istediğiniz şirketin sizden neler istediğine de odaklanın.
  • Yapamayacağınız işleri söylemeyin. Dürüst olun.
  • Şirket ile ilgili ön araştırma yapmak her zaman artı puandır bunu unutma! Vizyonunu ve misyonunu bilmek bu işi önemsediğinizin en büyük kanıtıdır.