Birçok mühendislikte olduğu gibi bilgisayar mühendisliği alanında da iş imkanları ile ilgili kafalarda büyük bir soru işareti bulunmakta. Aile bireylerinin, akrabaların “Komşunun çocuğu da biliyor bilgisayar açmayı.” diye karşılaştırmaya girdiği, eşin dostun ise “Şuna bir format atsana.” diye iş tanımınızı format atmaya çevirdiği bir alan olduğu doğrudur. Hatta bilgisayar mühendislerinin işsizlik oranının yüksek olduğuna dair genel bir düşünce de yaygındır. Fakat bilinenin aksine diğer mühendislikler arasında en geniş iş imkanı sunan alanın bilgisayar mühendisliği olduğunu açık bir şekilde söyleyebiliriz. 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almış mezun bir kişi bilgisayarın bulunduğu her alanda bir görev edinebilir desek yanlış bir yorum yapmış olmayız. Hatta iş alanları o kadar çoktur ki, öğrenim hayatınız boyunca hangi alanda uzmanlaşacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Biz de bütün bu çoklukta kafalar karışmasın, sorular oluşmasın dedik ve sizin için bir bilgisayar mühendisinin çalışabileceği iş alanlarını genel başlıklar altında derledik. İşte o başlıklar: 

1) Veri Birimi 

Bu alanda veritabanı yöneticisi, veri analisti, veri modelleme uzmanı, veri madencisi, veri yöneticisi, veri mimarı gibi birçok pozisyonda çalışma imkanınız var. Bu pozisyonlarda, şirketin isteklerini karşılayan yeterince hızlı olan özel bir veri tabanı oluşturmak, oluşturulan bu özel veri tabanını geliştirmek, bu veri tabanının güvenliğinden sorumlu olmak, kullanımı ile ilgili oluşan ve oluşabilecek sorunları çözümlemek gibi görevler gerçekleştirirsiniz. Tekstil, teknoloji, mühendislik, sanayi firmaları ve aklınıza gelebilecek bütün firmalar bünyesinde bu alanda çalışan elemanlar bulundurmakta ve bünyesine bu alanda çalışacak elemanlar aramaktadır.    

2) Yazılım 

Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisinin en çok yoğunlaştığı iş alanıdır. Uygulama programcısı, yazılım geliştirme mühendisi, yazılım tasarım uzmanı, oyun programcısı, web programlayıcı, mobil programlayıcı gibi daha birçok pozisyonda çalışılabildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu alanda freelance ve homeoffice çalışma imkanı diğer alanlara göre daha olası ve kazançlı. Bu pozisyonlarda ise bütün programlama işleminin planlanmasından geliştirilmesine kadar farklı görevlerde çalışmak mümkün. Yazılım, teknoloji, mühendislik şirketleri yoğunlukta olmak üzere yine birçok şirket bünyesinde özellikle yazılım geliştirme mühendisi olarak çalışacak elemanlar aramaktadır. 

3) Network ve Güvenlik 

Bütün alanların içinde uzmanına en çok ihtiyaç duyulan alan network ve güvenlik. Network ve siber güvenlik alanı en çok rağbet gören alandır diyebiliriz çünkü günümüz teknolojisinde istisnasız her şirketin internet ile bir bağlantısı var. Web tasarımı, bilgilerin serverlarda muhafazası ve bu bu bilgilerin güvenliği bu alanın temel görevleridir. Türkiye ’deki tüm büyük şirketlerde çalışma imkanınız mevcut. Özellikle bankalarda güvenlik alanında büyük bir istihdam söz konusu. Bir siber güvenlik uzmanının yıllık maaşı 120 bin ₺’yi bulabiliyor. 

4) Donanım 

Donanım aslında elektrik-elektronik mühendislerinin daha çok yöneldiği bir alandır diyebiliriz. Yani bu alanda çalışabilmek ve uzmanlaşmak için sağlam bir elektronik bilgiye ihtiyacınız var. Bu alanda ise donanım mühendisi, sistem tasarımcısı, mikroişlemci tasarımcısı, robotik mühendisi, donanım tasarımı gibi pozisyonlarda çalışmak mümkün. Donanım mühendisleri mikroçipler, işlemciler ve devre kartları gibi yönlendiricilerin yanı sıra klavye ve mouse gibi çevre birimleri de geliştirebilirler. Fakat bu alanlar ülkemizde diğer ülkelere oranla yeni yeni gelişmekte olduğundan bu işlerin tercih oranı daha düşük. Havacılık, beyaz eşya, otomotiv, savunma sanayi, robotik gibi alanlarda iş bulmak mümkün. Havelsan, Arçelik, AirTies gibi firmalar bünyesine bu alanda çalışanlar almaktadır.