İstanbul, eğer istersen kendini geliştirebilmen için bulunmaz bir yer. Gerek sosyal etkinlikler olsun gerekse mesleğinle ilgili katılabileceğin konferanslar olsun hepsi İstanbul'da! Yalnız İstanbul'un artıları olduğu kadar eksileri de var elbet. Sen iyisi mi önce oku sonra karar ver.

1) Üniversitenin Konumu

Üniversite İstanbul'da olacak ama neresinde? İstanbul'un çok fazla semti var önemli olan kısım, sizi sosyal hayata adapte edebilmesi. Örneğin, dışarıda gidebileceğiniz bir etkinliğe ulaşımınız kaç saat sürecek? Bu konuda kampüsün daha merkezi bir yerde olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Bununla birlikte istediğiniz üniversitenin istediğiniz bölümünün ana kampüste olup olmadığını mutlaka araştırın. Kampüsün merkezi bir yerde olmasını artı puan sayıp üniversiteyi seçersiniz ama bölümünüz yan kampüslerden birinde ise oranın konumunu beğenmeyebilirsiniz.

2) Sosyal Faaliyetler

Üniversitenin olmazsa olmazı sosyal faaliyetler ve kulüplerdir. Üniversitenin liseden farkı tam da burada. Daha fazla aktif, daha fazla sosyal olacaksın. Sen olmak istersin de okul bu konuda yeterli mi? Önceki senenin etkinlik takvimine bakıp fikir sahibi olabilirsin. Ayrıca istediğin bölümün kulübü var mı, var ise aktif bir şekilde işliyor mu bunlar hakkında bilgi sahibi olmalısın. Kulübün sosyal medya hesabı var ise mesaj atman durumunda sorularına cevap bulabilirsin.

3) Eğitimi

Üniversiteye eğitim almaya gittiğimizi düşünürsek, sosyal alanlar dışında bunun bir de eğitim kısmı var. Üniversitenin bölümünle alakalı verdiği eğitimi, o okulda okuyan öğrencilerden rahatlıkla öğrenebilirsin. Sosyal medyada istediğin üniversitenin istediğin bölümündeki birine mesaj atarsan sana yardımcı olacaktır. Ben tercih döneminde birkaç kişiye mesaj atıp aldığım güzel dönütlerden yola çıkarak söylüyorum. Okan Üniversitesi PDR bölümü ile ilgili merak ettiklerin olursa seve seve yanıtlarım, bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsin. Ayrıca şu an bulunduğun sitenin röportajlar kısmında da istediğin okul ve bölüm ile ilgili detaylı bir röportaj bulabilirsin, göz atmayı unutma!

4) Akademik Kadro

Okulun eğitim seviyesini belirleyenlerin başında elbette akademisyenler var. Seni mesleğine ulaştıracak kişilerin nitelikli olması şart. Hemen hemen her üniversitenin sitesinde akademik kadrodaki öğretim üyelerinin özgeçmişleri bulunur. Bu sayede sizlere bir şeyler öğretenlerin hangi eğitimleri aldığını görüp, nitelikli olup olmadıklarına karar verebilirsiniz.

5)Yaşam Pahalılığı

İstanbul'un her semtinin pahalılığı aynı olmuyor elbette. Okulunuzun bulunduğu muhitteki fiyatları göz önünde bulundurmak gerekir. Üniversite hayatının büyük çoğunluğunu okul ve çevresindeki semtlerde geçireceğini varsayarsak, aşağı yukarı bir bütçe planlaması yapılmalı diye düşünüyorum.

6) Yurt - Ev Olanakları

Kampüsün içinde bir yurt yoksa ne yapacaksın? Ya başka bir yurdu tercih edeceksin ya da ev tutacaksın. Evin kirası ya da yurdun fiyatlarına bakman önceliğin olmalı. Ayrıca kaldığın yeri fiyat-performans açısından iyice tartmalısın. Bunlar hallolduysa bir diğer konu kalacağın yerin okula uzaklığı. Üniversite ile ev arasındaki mesafenin fazla olması sabah derslerine yetişmeni bir hayli zorlaştırabilir. Mümkün olduğunca yakın mesafe seçmeye özen göster. Bir de toplu taşıma aracı kullanacaksan aktarma olup olmadığını, varsa kaç aktarmayla gittiğini araştırmalısın.

7) Teknolojik ve Fiziksel İmkanlar

Üniversite'nin dersleri işlerken teknolojiden ne derecede yararlandığı çok önemli. Aynı zamanda kullanılan dersliklerin fiziksel koşulları da dersin işlenişini epey etkiliyor. İstanbul'daki çoğu üniversite bu konuda kendini geliştirmeye devam ediyor.

8) Yurt Dışı Bağlantısı

''İstanbul'a gelmişim, hem üniversitenin hem şehrin etinden sütünden yararlanacağım!'' diyorsan çok haklısın. Sana sunulan tüm imkanları sonuna kadar kullanmalısın. Okulun uluslararası işbirliklerini ve yurtdışındaki anlaşmalı yerlerini araştır. Okuduğun dönemde yurtdışında eğitim alma konusunda ya da erasmus yapmak istediğinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

9) Ulaşım İmkanları

Bu maddeyi görünce yüzünü buruşturdun, itiraf et. Evet İstanbul'da ulaşım diğer şehirlere göre biraz daha vakit alıyor olabilir. Ama bu bulunduğun konumla ve nereye gitmek istediğinle çok alakalı. Küçük bir yerden geliyorsan alışman biraz zaman alabilir. Sonrasında ise ulaşımın nasıl işlediğini ve semtlerin birbirine uzaklığını bildikçe iş kolaylaşıyor. İnkar etmiyorum, trafik var ve seni gideceğin yere ulaşmak için daha erken yola çıkmaya zorluyor. Ama her yerin artıları ve eksileri var dedim en başında. Kendini her alanda geliştirmene fırsat veren güzel şehir İstanbul, senin  birazcık zamanından çalıyor olabilir fakat yolda geçen zamanı verimli kullanmak senin elinde. Mesela otobüste, metroda kitap okumak ya da ne zamandır dinlemek isteyip vakit bulamadığın podcast'leri dinlemek için harika bir zaman. İşte ben buna krizi fırsata çevirmek derim.

10) Sosyal Yaşam

Sosyal alanda birçok çeşitliliği içinde barındıran güzel şehir İstanbul. Daha önce deneyimlemediğiniz her türlü aktiviteyi yapabilmenize olanak sağlıyor. Özellikle küçük şehirden gelecekseniz İstanbul size epey bir sosyallik katacaktır. Daha önce gitmediğiniz kadar büyük sinema salonları, saymakla bitmeyecek spor faaliyetleri var. Dışarı her çıktığınızda başka bir yerini keşfedeceğiniz İstanbul umarım çok güzel bir deneyim yaşatır her birinize.