Üniversite haberlerinin vazgeçilmez resmi olan o meşhur kapıyı hepiniz görmüşsünüzdür elbet. İşte o kapının sahibi üniversiteye hoşgeldiniz. Tarihi yarımadada tarihle iç içe olan hatta kendisi başlı başına bir tarih olan İstanbul Üniversitesi’ni anlattık.

   Kısaca tarihine bakarsak İstanbul Üniversitesi 1453 yılında kurulmuştur. 18 Kasım 1933'te Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan İstanbul Üniversitesi aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun'un doğrudan devamıdır.

Başarıları nedir, dersen...

 

   İstanbul Üniversitesi, Cumhuriyet tarihinin ilk üniversitesidir. En köklü üniversitelerden biri olması eğitimde de okulu öne çıkarmış. Bünyesinde 15 tane fakülte bulundurmaktadır. 72 bin öğrencisiyle çok sayıda başarıya imza atmaktadır. Mezunlarından Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü, Orhan Pamuk ise Nobel Edebiyat Ödülü almıştır. Diğer önemli mezunlar arasında Orhan Veli Kanık, Ahmet Hamdi Tanpınar, Atilla İlhan, Reşat Nuri Güntekin ve Hasan Ali Yücel’i sayabiliriz.

İstanbul Üniversitesi’ni solumak...

   Burada okuyacaksanız sizi temin ederim ki hayalinizde ki üniveriste hayatını yaşayacaksınız. Ders arasında veya sıkıldığınızda kampüste çimenlere oturup kafanızı dinleyebileceğiniz, özellikle sonbaharda çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Konumu itibariyle ulaşımı çok rahat olan üniversite, size gezme imkanı sunuyor. Tarihle baş başa kalmak istiyorsanız okulun hemen arkasındaki Süleymaniye Cami’ni ziyaret edebilir, yanında bulunan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nda vakit geçirebilir, Topkapı ve İstanbul Arkeoloji müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Bunların haricinde öğrenci bütçesine uygun yemek yerleriyle dolu olan çevresi öğrenciler için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Yemekhane yemekleri de güzel olan üniversitenin bu seneki yemek ücreti 2,75 TL olarak duyurulmuştur.

   Ulaşımı metro, tramvay veya otobüsle sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden Kadıköy ve Üsküdar’a da geçmeniz çok kolay. Üniversite’nin yanında bulunan Vezneciler metro durağı Yenikapı-Hacıosman metro hattında bulunurken, Beyazıt tramvay durağı Bağcılar-Kabataş hattında bulunmaktadır.

   Merkez kütüphanesinden bahsetmeden geçmeyelim. Normal zamanda rahat rahat yer bulabilirken sınav döneminde yer bulmak pek mümkün olmuyor. Arşiv konusunda da nadir eserlere ve milyonlarca kaynağa sahip olan kütüphane, araştırmacıların vazgeçilmez yeri.