İtalya'da okumayı düşünen değerli Hangi Üniversite Hangi Bölüm okuru, bu yazı senin için. İtalya'da okumaya karar verdiysen ve seçenekler arasında kafan karışıyorsa bu yaz senin için bir rehber niteliğinde olacak. 

1-Milano Politeknik Üniversitesi – Politecnico di Milano

1863 yılında kurulan Üniversite İtalya’nın en büyük, Milano’nun ise en eski teknik üniversitesidir. QS sıralamasına göre Dünya’da 170. Mühendislik ve teknoloji bölümlerinde 24.sırada İtalya’da ise 1.sırada bulunuyor. Özellikle Dünya’da Mimarlık, Mühendislik gibi en iyi olarak bilinen bölümleri ile ün kazanmış olan bu üniversitenin en büyük avantajlarından biri İtalya’nın en güzel şehri olan Milano da bulunması. İtalya’nın kuzeyine yayılmış 2km boyunca 26 binası ve yedi kampüsü var. İki ana kampüsü Milano şehrindeyken diğer kampüsler farklı şehirlerde yer alıyor. Okulun yıllık eğitim ücreti 3.900 Euro’dur. İyi notlara sahip öğrencilere, çeşitli burs türlerine ek olarak kısmi veya tam indirimler de sağlanmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi ile Kardeş okul olma avantajı da var. Uluslararası öğrencilerin İtalyan devletinden ücretsiz eğitim ve yemek hakkı sağlayan DSU bursu alma şansı bulunmaktadır.

2- Bologna Üniversitesi – Universita Di Bologna

İtalya’nın en köklü üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuştur. Kaliteli eğitimi ile İtalya ve Avrupa’nın en önde gelen kurumlarından biridir. Bologna, Cesena, Forli, Ravenna ve Rimini olmak üzere 5 kampüse, 11 okula, 33 departmana, 12 araştırma merkezine, 84,724 öğrenciye sahiptir. Bölümden bölüme ücretler ücretler 1,500 ile 5,000 Euro arasında değişmektedir. Okulların öğrencilere göre değişik taksitlendirme seçenekleri veya ücret değişikliliği uyguladığı da göz önünde bulundurulmalıdır QS Dünya Üniversiteleri Sıralamalarına göre dünyada en iyi 182. Üniversite olarak belirlenmiştir. Ayrıca; 215 diploma programı,92 üniversite programı,110 master programı,47 tanesi tamamen İngilizce dilinde verilen 71 uluslararası diploma programı,39 uzmanlık okulu,16 tanesi uluslararası olan 66 profesyonel master programı sunmaktadır.

3- Scuola Normale Superiore di Pisa

Pisa Üniversitesi, tarım, astrofizik, bilgisayar bilimleri, mühendislik, tıp ve veterinerlik alanlarında yüksek düzeyde araştırma merkezleri bulunan yirmi bölümden oluşan bir İtalya devlet üniversitesidir. Pisa Üniversitesi, birçok Nobel Ödüllü bilim insanına ev sahipliği yapmıştır. Tarihin en ünlü bilim insanlarından olan matematikçi Galileo Galilei, Pisa Üniversitesinde okumuştur. İki tip eğitim seçeneği vardır. Beşeri Bilimler, Matematik ve Doğal Bilimler Fakülteleri Pisa’da, Sosyal Bilimler Enstitüsü ise Floransa’da bulunur. Araştırma bu üniversite için çok önemli olduğundan, araştırma imkanlarından gelip yararlanmak isteyen bilim insanları için yılın her dönemi başvuruya açıktır. Öğrenci alımında diğer üniversitelerden daha seçicidir. Yaklaşık 500 öğrencisi olan bu kurum İtalya’nın en küçük üniversitesi olarak görülmektedir.

4- Scuola Superiore Sant'Anna

Sant'Anna İleri Araştırmalar Okulu veya  Scuola Superiore Sant'Anna , uygulamalı bilimler konusunda uzmanlaşmış bir İtalya devlet üniversitesidir. Sant’Anna İleri Araştırmalar Okulu ve Pisa Üniversitesi ile birlikte Pisa Üniversitesi Sistemi’nin üyesidir. Bu sebeple yüksek lisans ve doktora eğitimleri Sant’Anna’da verilirken lisans eğitimleri Pisa Üniversitesi ile birlikte verilmektedir.

5- Sapienza Università di Roma - Roma La Sapienza Üniversitesi

1303 yılında kurulan Sapienza Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitelerinden birisidir ve uluslararası üniversite sıralamasında en iyi performansa sahip üniversitelerden biridir. 250'den fazla lisans programı (Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora) ve 200 uzmanlık dersi arasından seçim yapabilir. Roma La Sapienza, arkeoloji, fizik ve astrofizik, insanlık ve kültürel miras, çevre çalışmaları, nano teknoloji, hücresel ve gen terapisi, tasarım ve havacılık alanlarında yüksek derecede üstünlük sağlayan 11 Fakülte, 63 Bölüm ve çeşitli araştırma merkezlerine sahiptir.

Okulun 112 bin öğrencisi ve 10 bin civarında akademik kadrosu vardır. Güney avrupa'nın en saygın üniversitesi olarak bilinir. Mimari açıdan harika olan ve bir açık hava müzesi ambiyansına sahip bir kampüsü vardır. Üniversite tam 24 saat açık olan 59 farklı kütüphaneye sahiptir. Üniversite, polo museale sapienza adı ile anılan; kendi müze kompleksine sahiptir. Ayrıca karşılama Oryantasyon Bürosu (Ciao), Sektörel Oryantasyon Ofisleri ve Engelli Öğrenci Bürosu bulunmaktadır.