Gelecekte neler isteyeceğimiz ya da nelere ‘Keşke şunu da yapsaydım!’ diyeceğimizi bilmiyoruz. Bu yüzden şu anımızı daha az keşkeyle, daha çok yeni deneyimlerle ve güzel anılarla doldurmaya çalışmalıyız. Peki bu nasıl olur? İşte 5 ufak tavsiye!

1) Yeni Dil Öğrenmek

Ne demişler? ‘Bir lisan, bir insan.’ Yeni bir dil öğrendiğimizde onu kullanabileceğimiz birçok alan var. Özellikle sosyal medya sayesinde başka ülkelerden arkadaş edinmek artık çok kolay. Bu şekilde sadece iş veya okul için değil; kendiniz istediğiniz için veya kültürünü merak ettiğiniz bir ülke için bile dil öğrenebilirsiniz. Farklı bir dilde şiir okuyup anlamak, kitap okumak harika bir duygu olsa gerek.

2) En Sevdiklerimizi Tekrar Gözden Geçirmek

En sevdiğiniz kitabı şimdi tekrar okursanız, farklı satırların altını çizme olasılığınız çok yüksek. Çünkü o zamanki siz ile şimdiki siz arasında çok fark var. Belki tekrar hayran kalacaksınız, belki artık yeni bir en sevdiğiniz kitap edinmek isteyeceksiniz. Kim bilir? En sevdiğiniz filmi tekrar izlemek, kaçırdığınız detayları yakalamanızı sağlamakla kalmayıp belki de farklı bir bakış açısı kazandıracak. En sevdiklerinize tekrar bakmak sadece dikkatinizi geliştirmekle kalmayıp psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi de sağlar.

3) Araştırmak

Ne kadar çok araştırırsanız o kadar çok bilmek isteyeceksiniz. Bilgiye eskisinden de aç olacaksınız, bildikleriniz size yetmeyecek. Bu aslında o kadar güzel bir şey ki. Beyninizin gelişmesini sağlamış oluyorsunuz. Merak ettiklerinizi üşenmeden araştırmak, yeni ilgi alanları bulmanızı sağlar. Bu ay hangi gök olayları olacak? Yılın fotoğrafı hangisi?

4) Kitap Okumak

Kitapların içinde kaybolduğunuzda kendinizi yepyeni hayatlarda bulursunuz. Yeni insanlar tanır, onları sever ya da nefret edersiniz. Bir film izlerken olduğu gibi kimi zaman ‘Sakın bunu yapma!’ dediğimiz de olur. Yani kitap okumak kendinizi biraz olsun rahatlatmanızı sağlar. İlla ki sevdiğiniz türde bir kitap bulacaksınız. Aramaktan vazgeçmeyin.

5) Yemek Yapmayı Öğrenmek

Çok sevdiğimiz bir yemeği yapmayı öğrenmek veya farklı mutfak kültürlerinden bir yemek yapmayı denemek harika bir deneyim olacaktır. Dışarıda yediklerimizden daha sağlıklı olmakla birlikte annelerimizin el lezzetine erişemeyince ‘Neden aynısı olmuyor ya?’ şeklinde yakınmalarımızın doğacağı da aşikar. Aynı zamanda yemek yaparken stres atıldığı da söyleniyor.

Yeni bir şeyler öğrenmek için hiçbir zaman geç değilir. Unutmayalım ki Tolstoy bisiklet sürmeyi 67 yaşında öğrendi. Şu an geç gelirse 5 sene sonra da geç gelecek. Bu sefer denemediğimiz için pişman olmak var. Özellikle genelde evde olduğumuz şu zamanlar gerçekten verimli olabilir. Bu yüzden güzel deneyimler, anılar bırakın arkanızda.

Kendine çok iyi bak!