Hemen hemen herkes hayatının bir evresinde kitap yazmak ister. Kendinden geriye bir şeyler bırakmak; düşüncelerini, hayallerini, özlemlerini aktarmak ister. Yabancı zihinlerde yaşamak eşsiz ve güzel olduğu kadar emek de isteyen bir hayaldir. İşte yıllardır hayalini kurduğun o kitabı yazmaya hala başlamadıysan birazdan bahsedeceğim filmleri izlemelisin. Seni masaya geçirip günlerce yazmaya teşvik edeceğine ve yazarlığın çok farklı yönlerini fark edeceğine eminim.

1) Wonder Boys

   Üniversitede yazarlık dersleri veren Profesör Grady Tripp yedi yıldır bir şeyler yazma konusunda mücadele vermektedir. Son çıkan kitabı büyük ses getirmiştir ve öğrencileri ona hayrandır. Özellikle de James Lear. Fakat Rektör Walter Gaskell’ın evinde verdiği partide her şey karışmaya başlar. Yazar olmanın, yazabilmenin ve her şeyden önemlisi hayattaki engellere rağmen bunu sürdürmenin sade, sürükleyici ve akıcı bir anlatımını bu filmde bulacaksınız.

2) Capote

    Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden olan Truman Capote’nin gazetede görüp hakkında bir kitap yazmaya karar verdiği o meşhur cinayeti anlatan, efsane oyuncularıyla aşık olunası bir film. Bu filmi izlerken ünlü roman “Soğukkanlılıkla” ilgili merakın tavan yapacak, film biter bitmez alıp okumak isteyeceksin. Aynı zamanda ”Bülbülü Öldürmek” romanının yazarı Harper Lee ve Truman Capote arasındaki dostluk da filme ayrı bir değer katmış.

3) The Hours

   Dünyaca ünlü yazar Virginia Wolf’un ''Mrs. Dalloway'' romanını ve yazarın kendi hayatını bir arada sunan geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen huzur veren bir film. Psikolojik tahliller, hayattaki çıkmazlar, Wolf’un ızdırapları ve birbirinden usta oyuncularla dolu bir başyapıt. Wolf’un yaşamı bir yazarın karakterleriyle yaşamasının en büyük örneği.

4) Midnight in Paris

   Hayranlıkla okuduğunuz romanların, şiirlerin yazarlarıyla geçmişe gidip tanışma fırsatınız olsa nasıl olurdu? İşte karakterimiz Gil Pender tam da bu şansı yakalıyor. Bir gece yarısı Paris sokaklarında yolunu kaybeden umutsuz yazar kendini F.Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve daha birçok ünlü sanatçının arasında buluyor. Paris’in insanın içinde sıcak bir şeyler akıyormuş hissini veren manzaraları ve şiir gibi müzikleriyle şölen gibi bir film olmuş. İzlerken Hemingway’in yazmakla ilgili tavsiyelerini not etmek için kalem kağıdını hazır etmelisin.

5) Ruby Sparks

   Dahi roman yazarımız Calvin bir gün yeni bir roman yazmak için daktilosunun başına geçiyor. Ve tamamen kendi hayal ürünü olan ideal bir kadın karakter oluşturarak hakkında sayfalarca yazıyor. Bir sonraki gün geldiğinde karakterini canlı kanlı karşısında görünce şaşkına dönüyor. Kurgu ve gerçeklik arasındaki ince çizginin silindiği acayip olaylarla dolu eğlendiren, düşündüren bir yapıt.