Üniversiteyi bitirdikten sonra iş başvurusu yapacağımız zaman karşımıza çıkan ilk şey CV doldurmak oluyor. Bir kağıt parçasına yazdığımız kelimeler aslında bizim kaderimizi belirliyor ve kağıdı güzelce doldurabilenler kazanıyor. Peki biz neden kazananlardan olmayalım, CV doldurmak bu kadar zor bir şey mi? Aslına bakarsanız CV bir anda doldurulan bir şey değil; özellikle üniversite hayatı boyunca yaptığımız her işte, aktif olduğumuz her anda CV'mizi doldurmaya başlamış oluyoruz. Bu yüzden kolları sıvayıp bir an önce CV oluşturmaya başlamamız gerek. İşinizi kolaylaştırmak için de dopdolu bir CV elde edebileceğiniz yolları gösterdik. Söylemesi bizden yapması sizden.

Ne Demişler Bir Dil Bir iş

  Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki İngilizce yeni bir dilden sayılmıyor, hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdi çoktan. Hal böyle olunca, iş başvurusunda İngilizce biliyor olmamız da bize pek bir avantaj sağlamıyor artık. Bizim yapabileceğimiz en iyi şey, öğrendiğimiz dillere ekleyebildiğimiz kadar yenisini eklemek. Zor olabilir ancak sınırı yok; ne kadar çok dil, o kadar iş. 

Projelere Katılmayı Unutma

  Katılacağın sosyal sorumluluk projeleri, senin oluşturduğun projeler ne kadar çok olursa sadece CV doluluğuyla kalmazsın, her projenin sana kattığı duygular, başarı hissi, yeni insanlar o kadar çok olur ki hiç uğraşmadan yaptığın işlerden zevk alır ve dopdolu bir CV oluşturmuş olursun aslında.

Çevreni Olabildiğince Geniş Tut

  Tanıdığımız her insanın bize bir şeyler katması bir yana; aradığımız iş ile uğraşan insanlarla tanışmak, çevremizi doğru insanlardan oluşturmak, hem eksiklerimizi tamamlamamıza hem de kendimizi tanıtabilmemize olanak sağlayacaktır. Böylece dolu olmasına rağmen gösteremediğimiz CV'yi doğru insanlara teslim etmiş ve kendi elimizle iş imkanımızı artırmış oluruz.

İşine Fayda Sağlayacak Hobiler Edin

  İş konusundaki donanımımız her ne kadar sağlam olsa da edineceğimiz hobiler işlerden alacağımız verimi artıracaktır. Robot gibi bir çalışan izlenimi verdiğimizde diğer başvuranların arasından sıyrılıp öne çıkmamız oldukça zor. Ancak hem işine önem veren hem de kendine vakit ayıran bir çalışan olmak, işverenin gözünde daha sağlıklı ve başarılı görünmemizi sağlayacaktır.

Konferansları Es Geçme

  Bölümün ile ya da yapmak istediğin iş ile ilgili konferans ve etkinlikler senin hem alanında uzman insanlarla tanışmana olanak sağlayacak hem de kendini istediğin alanda geliştirmeni sağlayacaktır. Bu yüzden bu tür etkinlikleri her zaman takip etmeyi, katılmayı ve katıldığın ortamdaki insanlarla iletişim kurmayı unutma.