Sınav haftalarımızın kurtarıcısı kahve! Sabah ayılmak, gece uyumamak için bir fincan kahveye koşuyoruz hemen. Yağmurlu havada veya bir kitapla beraber fotoğrafını çekip sosyal medyaya atıyoruz. Misafirlerimize de ikram ederiz yanında çikolata veya lokumla. Kokusunu çok sevdiğimiz de doğrudur. Peki sınav haftalarını beklemeden her gün düzenli içmeyi denesek ya? Ne gibi faydaları olabileceğini düşündün mü hiç? Bunları bilerek içtiğinde bence tadı çok daha güzel gelecek. Sade tüketmesi çok zor. Yani çok acı bir tadı var. Bir süre sonra alışsan da alışana kadar zorlanıyorsun. O yüzden aromalı olanları var. Mesela damla sakızlı olanlar. Onları deneyerek sade içmeye, böylece tadını almaya başlayabilirsin. Günde içtiğimiz 2-3 fincan türk kahvesinde neler gizli, lafı daha fazla uzatmadan bahsedeyim en iyisi!

1) Daha Az Hastalık, Daha Çok Sağlık

 Türk kahvesi tam bir antioksidan deposu, birçok kanser türüne karşı etkili. Siroz hastalığına, kolon, göğüs ve rektal kanserine yakalanma oranı da bir hayli azalıyor. Karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği birçok kişi tarafından biliniyor zaten. Bir başka değerlendirmede ise içindeki antioksidan sayesinde astıma iyi geldiği de yazıyordu. 

2) Zihnin Açılsın 

Zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltmakla birlikte zihnini de açıyor, hafızayı bir hayli güçlendiriyor. Ders çalışırken içmek iyi bir fikir gibi :)

3) Güzel Bir Cilt İçin

 İçindeki antioksidan sayesinde cilt uyarılıyor ve korunuyor. Ayrıca kahvenin dibindeki telveyi yüzünüze sürdüğünüzde siyah noktalara iyi geldiği de söyleniyor. Cildin yaşlanması da bunlar sayesinde gecikmiş olur. Daha genç görünmek için bir fincan kahveye ne dersin?

4) Yağ Yakımını Uyarır

 İçilen bir fincan kahve günlük ortalama 175 kalori daha fazla yakmanızı sağlıyor. Spordan önce içilen kahve de yağ yakımını uyararak yapılan spordaki verimi artırıyor. E küçük bir not ekleyeyim buraya, metabolik olayları da düzenliyor!

5) İnsandaki Girişken Ruhu Artırır  

 Bunun nedenini enerji vermesine bağlıyorum aslında. Enerji demek mutluluk demektir. Mutluluk ise insanı bir şeyler yapmaya teşvik eder. Bu da girişken ruhu artırır. Denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum :)

6) Misafire İkramdır

 Misafir gelince anneler 'Kalk kızım kahve yap.' der. Kahveler gelince, yanında gelen tatlı ikramlık kadar tatlı bir muhabbet eşliğinde içilir. Bir kahvenin 40 yıl hatrı olduğunu da unutmamak gerek. Burada da minik bir bilgi vereyim. 'Acı kahveni içerim.' lafı kahveyi hızlı kaynatmaktan gelirmiş. Hızlı kaynatınca kahvenin çekirdekleri hemen patlar ve acı bir tat oluşurmuş. Yani bunu diyen kişi size birkaç dakikalığına oturmaya geliyor demektir :)

7) Sınav Akşamları Ondan Sorulur

 Hepimiz sınav haftası kahvelere koşuyoruz. Sert bir kahve hemen uykumuzu açıyor. Etrafta zombi gibi dolansak da o gece çalışılacak! Bize o kadar çok yardımı oluyor ki... Sandığımızdan çok daha fazla yardımcı olduğunu du bu yazıyla öğrenmiş olduk:) 
 Sınav haftaları dışında sabahları içersek uykumuza da bir zararı dokunmaz ve gün içinde daha aktif olmuş oluruz. Burada şunu da söylemek istiyorum, birden yüklenmeyi doğru bulmuyorum. Yani hiç içmeyip bir anda 2-3 fincan içince vücut şaşırıyor. Bu yüzden alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini düşünüyorum. Sağlığınıza iyi bakmalısınız. Onu sınavlar gibi sonradan telafi edemeyiz. Kahve stresi de azalttığı için düzenli olarak her gün 1-2 fincan için vücudumuz için iyi olacaktır. 

 Bu kadar çok neden saydık ve sayılmayan birçok nedeni daha var. Bir sürü mucizeyi tek fincanda barındıran bu kahveden bir yudum almaya ne dersin?