Uzun süre boyunca ülkemize girmemesi için direndiğimiz Covid-19 virüsü an itibariyle 1529 vakaya ulaştı ve 37 kaybımız var maalesef. Bu yüzden evden zorunlu olmadıkça çıkmayıp kendimizi karantina altına almamız gerekiyor. Sağlık bakanımızın dediği gibi 1,5-2 ay sabretmemiz gerekiyor ki yayılmasın. Gençler hastalığı ağır geçirmiyor hatta semptomları göstermiyor bile. Ama taşıyıcı oluyorlar. Virüsü bir noktadan alıp aileye götürebiliyorlar; bu, yaşlılar için büyük bir tehdit. 

 Peki evde kaldığımız şu günlerde sıkılmadan ne yapabiliriz?

1) Film İzlemek

 Oscar alan filmlerden 10 tanesini buraya bırakalım:)

 1. Amadeus
 2. Annie Hall
 3. Rebecca
 4. Casablanca
 5. The Silence of the Lambs
 6. The Godfather
 7. All About Eve
 8. No Country For Old Men
 9. Schindler’s List
 10. Unforgiven

 Eğer aynı tarzlarda film izlemekten sıkıldıysan eski filmlere bakabilirsin örneğin 50'ler veya daha yeni bir şeyer arıyorsan Charlie Chaplin'in filmlerine bakabilirsin. Sessiz olduğu için kendi yorumlarını katarak izlemek daha güzel olabilir.

2) Kitap Okumak

 İşe veya okula giderken kitap okumaya bir türlü zaman ayıramıyorduk. Evde kaldığımız günler kitap okumak muhtemelen ilaç gibi gelecek. Elinin gitmediği, okumaya üşendiğin, kitaplıkta tozlanmış hangi kitap varsa okumanın tam zamanı! Ama eğer satın alacaksan birkaç öneri yapmadan olmaz. 

 1. Suç ve Ceza
 2. Sefiller
 3. Kürk Mantolu Madonna
 4. Serenad
 5. Küçük Prens
 6. Şeker Portakalı
 7. Tutunamayanlar
 8. 1984
 9. Kardeşimin Hikayesi
 10. Çalıkuşu  

 Daha farkl kitaplar okumak istiyorsan felsefi kitaplara göz atabilirsin. Örneğin yeni başlayacak olanlara Miletli Anaksimandros ya da Bilimsel Düşüncenin Doğuşu kitabının önerildiğini okumuştum. 

3) Dizi İzlemek

 Başlamak isteyip başlanmayan diziler, bitirmek isteyip bitirilmeyen diziler ve kahramanların dünyasını keşfetmek isteyenler için yine bol bol vaktimiz var. 5 yabancı dizi ve 5 türk dizisi önerisi gelmeden devam etmeyelim :)

 1. Sherlock
 2. The Witcher
 3. Lost
 4. You
 5. Stranger Things
 6. Leyla ile Mecnun
 7. Kardeş Payı
 8. Behzat Ç.
 9. Şahsiyet
 10. Suskunlar

4) Hareketsiz Kalmayalım

 Hep de hareketsiz kalmayalım. Biraz kalkıp hareket etmek lazım. İşte tam bu durumda YouTube büyük bir nimet haline geliyor. Orada aradığınız her çeşit spor türünün her seviyesine göre videosu var; yürüyüş, zumba, yoga, aletli ve aletsiz pilates...  Hevesiniz olan bir spor seçip arattıktan sonra size kalan tek şey ayağa kalkıp videodakileri yapmak. Aman dikkat, sakatlanmayalım!

5) Örgüye Başlayalım

 Annemizin, anneannemizin, babannemizin örgü şişleri var. Aynı numaralı iki şiş bulduktan sonra yanımızda bir bilen varsa ona soruyoruz, yoksa internete yazıyoruz ve örgü örmeyi öğreniyoruz. Önümüzdeki kışa kendimize veya sevdiklerimize atkı örerek işe başlayabiliriz.

6) Dikiş Yapmak

 Evde size küçük gelen, büyük gelen, beğenmediğiniz, 'Şöyle olsaydı ne güzel olurdu.' dediğiniz ne kadar kıyafetiniz varsa alıp düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Yine bu aşamada YouTube'dan destek alabilirsiniz. Bakarsınız içinizden bir cevher çıkar :)

7) Resim Yapmak/ Yazı Yazmak

 İçiniz haberlerden, sorumluluklardan daraldıysa ve dışarı çıkıp bir şey yapamıyorsanız içinizdekileri resim yaparak veya yazı yazarak atmak iyi gelebilir. Günlük tutmaya başlamak için güzel bir fırsat. Bence sadece yazmak da değil mesela o gün içinizden ne geçiyorsa onun resmini yapabilirsiniz. Eğlenceli olacaktır.

8) Yabancı Dile Göz Atalım

 Bildiğimiz yabancı dili geliştirmek veya yenisine başlamak için harika bir fırsat. Evde tüm gün bol bol vaktimiz de varken yabancı dizilerle, filmlerle, kitaplarla, müziklerle pekiştirelim. İnternette herhangi bir yabancı dille ilgili birçok kaynak mevcut. Yine teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz.

9) Şiir Okumak

 Biraz edebiyata yönelebiliriz. Çok güzel şiirler keşfedip en sevdiğimizi bulalım. Birkaç öneri bırakmadan gitmeyelim.

 1. Nazım Hikmet - Yaşamaya Dair
 2. Cemal Süreya - Sevgilim Ben Şimdi
 3. Attila İlhan - Yağmur Kaçağı
 4. Erdem Bayazıt - Gölgere Dair
 5. Cahit Zarifoğlu - Yedi Güzel Adam

10) Konser?

 Nasıl konsere gideceğiz?' deme çünkü artık online ortamda konser yapıyor sanatçılarımız. Tabii araştırmak, denk gelmek lazım. Daha yeni başlayan bu akıma birçok sanatçı dahil olacaktır. Hatta yakın zamanda Yalın Bey yaptı. Çok da güzel oldu. 

 'Evde otur otur canımız sıkıldı n'apsak?' sorusunun yanıtına birçok şey yapılabilirmiş, diyoruz. Evi daha iyi bir hale getirmek tamamen bizim elimizde. Umarız bu öneriler de yardımcı olmuştur. Sizin de önerileriniz varsa yorumlara bırakmayı unutmayın! 

 Aman evden çıkmayalım, sarılmaları erteleyelim; bir süre ruhumuz sarılsın! :)