10-10-10 kuralı, zor kararlar vermeyi kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çok satan kitapları ile ünlü olan Suzy Welch, insanların hayatlarını etkileyecek olan doğru kararları verebilmeleri amacıyla bu yöntemi ortaya atmıştır.

10-10-10 Kuralı Nasıl Çalışır?

 Öncelikle, almamız gereken kararla ilgili kendimize sorular sormamız gerekir. Vermek istediğimiz kararı veya çözmek istediğimiz sorunu tanımlayan bir soru olmalı bu: “Okulumu değiştirmeli miyim?”, “İşimi bırakmalı mıyım?” veya “Başka bir şehre yerleşmeli miyim?” gibi.

 Soru ne kadar spesifik olursa cevaplamak da o kadar kolay olacaktır. Sorunu her yönüyle ele alabileceğimiz ayrıntıları ve değişkenleri de bilmeliyiz.

 Daha sonra yapacağımız şey ise kararımızla ilgili bilgi toplamaktır. Amacımız, sahip olduğumuz seçenekleri belirleyebilmektir. Sonra da şu üç soruya cevap vermemiz gerekiyor: 10 dakika içinde seçeneklerimin sonuçları ne olacak? Peki 10 ay içinde? Ve 10 yıl içinde?

 Aslında tam olarak tanımlandığı gibi düşünmemiz gerekmiyor. Vereceğimiz her kararda 10 dakika, 10 ay ve 10 yılda neler olabileceğini kendimize sormamız gerekmiyor. Asıl amaç, vereceğimiz kararın hemen, yakın gelecekte ve uzun vadede nasıl sonuçlar doğuracağını kafamızda canlandırabilmektir.

Üç An

 Düşünmemiz gereken üç an vardır. Bunlardan birincisinde, verilen kararın şu andaki sonuçlarını düşünmemiz gerekir. İkinci anda karar alındıktan sonra ortaya çıkacak ilk sonuçların zamanını derinlemesine düşünmemiz gerekir. Üçüncü anda ise kararın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra etkilerini düşünmemiz gerekir.

 Temelde; kararı verdiğimiz anın, kararı verdikten sonraki anın ve kararın gerçekleştiği anın farkında olmamız gerekir.

Analiz

 Kurala göre bu üç anı da düşündüğümüzde son olarak bir analiz yapmamız gerekir. Topladığımız bilgiler, seçeneklerimiz, inançlarımız, hayallerimiz, ihtiyaçlarımız ve hedeflerimiz de bu analizin içinde bulunmalıdır. Bu noktada kendimize sormamız gereken son bir soru kalıyor: “Hayatımı kontrol etmeme yardımcı olacak en iyi seçenek nedir?”

 Bu sorunun cevabı, karar vermemize yardımcı olacak asıl faktördür. İsteklerimize uygun olan en iyi karardır.

 Bu süreç ile tabii ki hepimiz mutlu sona ulaşamayabiliriz. Bazen aldığımız kararlar yüzünden bir şeyleri kaybedebiliriz ancak en azından rahatlamış hissederiz. İlerlememizin en iyi yolunu keşfettiğimizde ise enerjimizi ona odaklayarak motive olabiliriz.