Kariyer danışmanları, sizlere planlama yaparken farklı bakış açıları kazandırabilir. Bunun yanı sıra mevcut kariyerinizi koruyup geliştirme alanlarında etkin fayda sağlarken aynı zamanda yeni oluşturacağınız kariyer hedeflerini ve bunlara yönelik planlamalarınızı yapmanızda yardımcı olurlar. Tüm bunları yaparken sizin elinize belli bir program oluşturup vermezler. Dahası mı? Okumaya devam et!

Kariyer Danışmanlığı Nedir?

Kariyer danışmanlığı en kısa haliyle bireylerin geleceklerini ve kariyerlerini planlamasına yardımcı olmaktır. Tabii bunun bir meslek olduğunu düşünürsek geleceği planlarken akıl vermekten çok daha profesyonel bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Kariyer danışmanlık süreci içerisinde danışman ve danışan ortak bir çalışma yürütür. Yani kariyer danışmanı en iyisini bilir mantığıyla ondan bir plan program çizelgesi istemek çok doğru olmaz. İlgiler, yetenekler, hedefler ve istekler doğrultusunda en doğru kariyer planı oluşturulmaya çalışılır. Kariyer danışmanları çoğu zaman sizin adınıza bir karar vermezler. Kariyer anlamında tam olarak ne istediğiniz kafanızda netleşmediği durumlarda size önemli sorular sorarak cevabı yine sizin bulmanızı isterler.

Kariyer danışmanlığı aldığınız süreçte kariyeri planlama, karar verme ve fırsatları oluşturma ya da değerlendirme konusunda birçok bilgiye sahip olursunuz. Bununla birlikte hedeflerinize uygun becerilerinizi ve yetkinliklerinizi artırır, geliştirirsiniz. Kariyer danışmanlığının işlevselliğini artıran en önemli etken bireylere seçenekler sunmasıdır. Çünkü gelecekle ilgili planlar yaparken ve hedefler koyarken tek, kesin ve en doğru cevap her zaman olmayabilir. Tam da bu yüzden seçenekler sunulur ve bunun üzerinden karar verme amaçlanır.

Kariyer Danışmanlığının iki alt dalı mevcuttur:

1) Öğrenci Kariyer Danışmanlığı

Ne?! Öğrenci kariyer danışmanlığı mı? O da ne? dediğinizi duyar gibiyim. Henüz öğrenciyken nasıl bir kariyer danışmanlığı alındığını merak etmiş olabilirsin. Şöyle ki, öğrenci kariyer danışmanı, öğrenciye neyi nasıl yapması gerektiğinden çok öğrencinin mevcut durumunu ve konumunu hedeflerine uygun bir biçimde nasıl ilerletip sürdürebileceğini gösterir. Öğrenci kariyer danışmanlığında sınav kaygısı ile başa çıkabilme, meslek/bölüm seçebilme, iletişim becerilerini geliştirme, ilgi ve yeteneklerini keşfedebilme ve gelecek ile ilgili kariyer ile ilgili hedefler belirleyebilme gibi konularda danışmanlık hizmeti verilir.

2) Yetişkin Kariyer Danışmanlığı

Yetişkin kariyer danışmanlığı ise az çok tahmin edebileceğiniz gibi mevcut konumu geliştirecek hedefler  koyma ve yeni yetkinlikler kazanabilmeniz için verilen bir danışmanlık hizmetidir. Bu hizmet sadece eğitim aşamasındayken alınacak bir hizmet değildir. Aynı şekilde hali hazırda bir işiniz varken bile verimliliğinizi artırmak, farklı kariyer planları yapabilmek, değiştirmek ya da geliştirmek ve problemlerle başa çıkabilme gibi konularda bireylere fayda sağlayan bir alan. İş hayatının stresini azaltmak ve belirsizliği daha kolay tolere edebilmek gibi küçük gördüğümüz, normal karşıladığımız birçok konuda bize rehberlik edecek bir danışmanlık hizmetidir.

Kariyer planlarınızın hiçbirinin yarıda kalmadığı, umutsuzluğa düşmediğiniz ve planların tıkır tıkır işlediği bir hayatınız olur umarım. Fakat tüm bunların olması için benim güzel dileklerim yeterli değil. Çok çalışın, çok çabalayın, çok araştırın. Dilediğiniz hayatı kendi ellerinizle inşa edin HÜHB okurları!