Otorite olduğumuz konumlarda, altımızdakilere nasıl davrandığımız oldukça önemlidir. Çocuklarla ilgilenmek, personel yönetmek, takım koçluğu yapmak gibi durumlarda davranışlarımızın gidişatı yönlendirme konusunda doğrudan etkisi vardır. Doğamız gereği bazılarını diğerlerinden daha yetenekli veya daha rahatsız edici buluruz. Bilinçli olarak daha başarılı olacağını düşündüklerimize daha fazla özen gösterir, onlara daha fazla şans veririz -herkese karşı eşit davranmamız gerektiğini bilmemize rağmen-.

 Pygmalion Etkisi de burada ortaya çıkıyor. Başlangıçta umut göremediklerimize de herkeste olduğu gibi yüksek umutlarla yaklaşmamız gerekiyor. Pygmalion etkisi bunu açıklayan psikolojik bir fenomendir. Gelin Pygmalion etkisine daha yakından bakalım:

Pygmalion Etkisi Nedir?

 Pygmalion Etkisi, yüksek beklentilerin performansta bir artışa yol açtığı kişiler arası bir motivasyon algısı olarak tanımlanabilir. Aynı şekilde, düşük beklentiler de performansın düşmesine neden olur.

 Sosyolog Robert Merton’a göre Pygmalion Etkisi, kendi kendini yerine getiren bir kehanet anlayışıdır. Merton’a göre, yüksek beklentilerle istediğimizi başarabilmek için kendimizi hipnotize ediyoruz.

Robert Rosenthal’in Araştırması

 Robert Rosenthal, Pygmalion Etkisini kanıtlamak için bir deney yaptı. Deney, öğretmenin öğrenciden beklentilerinin öğrencinin performansını nasıl etkilediğini kanıtlamak için yapıldı.

 Bir grup öğrenci seçildi ve öğretmenlere bildirildi. Öğretmenleri, öğrencilerine yüksek başarı elde etmeleri konusunda beklentileri olduğunu hissettirdi ve Rosenthal, sene içerisinde öğrencilerin performanslarında önemli bir artış olduğunu gözlemledi.

Rosenthal, bu durumu etkileyen dört temel faktör olduğunu belirtti:

Ortam: Öğretmenler, öğrencilerine daha sıcak ve arkadaşça davrandılar.

Girdi: Öğretmenler, öğrencilerine daha fazla zaman ve enerji verdi. Ayrıca onları teşvik edici davranışlarda bulundu.

Çıktı: Öğretmenler, öğrencilerine ders içinde aktif olmaları için daha fazla fırsat tanıdılar.

Geri bildirim: Öğretmenler, başarılı öğrencilere daha olumlu tepkiler vermeye başladılar ve daha fazla geri dönüşte bulundular.

Pygmalion Etkisi Sadece Çocuklar Üzerinde Etkili Değildir.

 Pygmalion Etkisi, iş yerinde çalışanların yönetimsel beklentilerine de uygulanabilir. Patronlarından olumlu dönüşler alan çalışanlar, daha iyisini yapmak için motive olacaklar. Aynı şekilde, sürekli eleştirilenler ise motivasyonlarını kaybeder ve işlerin kalitesi zamanla düşer.

 Pygmalion Etkisine baktığımızda, insanlara davranış tarzımızın, onların performanslarını büyük ölçüde değiştirebileceğini görüyoruz. Bilinçli olarak başkalarının davranışlarını olumlu yönde değiştirmek için bu fenomeni kullanabiliriz. İnsanların, onları yetenekli olduklarına inandırırsak, daha fazlasını başarmak için çaba göstermeleri daha olasıdır.

 İlk adım herkes için ılımlı bir ortam yaratmak. Tüm ekibinize aynı sıcak ve samimi ortamı sunun; daha rahat ve güvende hissedeceklerdir. Konforlu insanlar üst seviye performans gösterirler ve üretkenlik sağlama konusunda bu önemlidir.

 İstediğinize ulaşamayacak olanlara da aynı zaman ve enerjiyi verdiğinizden emin olun. Sürekli başarılı olanlara güvenebilirsiniz, ancak diğerlerini esneterek de kendilerini geliştirmelerine yardımcı olursunuz.

 Olumlu takviye güçlü bir araçtır. İnsanlar başardıklarını hissediyorlarsa, daha fazlası için gayret göstereceklerdir.

Pygmalion Etkisi, zihnin somutlaştırılmaya çalışılmasıdır.

 Beklentinin güçlendirilmesi ve birinin başarabileceği inancının eleştiriden ziyade başarı getirmesi daha olasıdır. Pygmalion Etkisini ve nasıl kullanılacağını anlamak, insan yönetiminde değerli bir araçtır.

 Takımınızdan en iyi sonucu almanıza ve düşük başarı gösterenlerin performansını arttırmanıza yardımcı olabilir. Başarıya ulaşamayanlar üzerinde, düşündüğünüzden daha fazla gücünüz var. Küçük bir inançla, ekibin en zayıf üyesi bile gelişebilir.

 Pygmalion Etkisi ile çalışmak pratikte zaman alabilir çünkü insanlar bazen daha fazlasını başarabileceklerine ikna edilmeye ihtiyaç duyarlar. Tutarlı kalın, herkese onlardan ne beklendiğini hatırlatın ve başardıklarında övgü sunun. Zamanla, istediğiniz sonuçları elde edeceksiniz ve takımın performansı artacak!