Yabancı dil öğrenirken hepimizin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri elbette ki yeni kelimeleri uzun süreli hatırlayacak biçimde öğrenmek. Bugüne kadar pek çok farklı yöntem denemiş ve beklediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz; ama unutmayın ki her birey farklı şekillerde öğrenir, dolayısıyla henüz kendinize uygun öğrenme tekniğini bulamamış olabilirsiniz. Kendi öğrenmenizin farkında olmak amacıyla, aşağıda sıralayacağım maddeleri benimseyip hayatınıza aktarmak, size kelime öğrenme sürecinizi hızlandırmada yardımcı olacaktır.

 

1) Yabancı dilde haber sitelerini/gazeteleri takip edin.

   Günümüzde gerek yerel gerek küresel gelişmeleri takip etmek, anlamlandırmaya çalışmak ve yorumlamak neredeyse hepimiz için fazlasıyla gerekli hale geldi. Okuma ya da araştırma yaparken tek bir kaynaktan yararlanmak bireyi oldukça körelteceğinden ve sabit bir perspektife zorlayacağından, özellikle haber ve araştırma yazılarında pek çok farklı kaynaktan ve görüşten yararlanabilirsiniz. Öğrenmeye çalıştığınız dilde yazılan gazete veya haber yazılarını okumaya çalışmak, kelime öğrenme ve hatırlama sürecinde olumlu etkileri bulunan bir deneyimdir. Yaşanan herhangi bir olayın hangi kelimelerle ve hangi anlamlarla vurgulandığını incelemek, bu metinde kullanılan kelimelerin hatırlanma oranını arttıracaktır.

 

2) Kelimelerin etimolojik kökenlerini öğrenmeye çalışın.

   Hem daha derinlemesine araştırma yapmak isteyenlere, hem de okuduklarını kalıcı şekilde anlamlandırmak isteyenlere yardımcı olabilecek bu teknik, kelimeleri bir yapı sistemi şeklinde ele alır. Kültürler ve medeniyetler arası dilbilim etkileşimlerini, ke limelerin tarihsel süreçteki değişimlerini ve üstlendikleri çeşitli anlamları inceleyebileceğiniz bu uygulama, size kelime öğrenme konusunda büyük bir destek sağlar. Bu yöntemi kullanarak yalnızca kelime değil, türetildikleri kökler veya edindikleri ekler hakkında da geniş bir bilgiye sahip olabilir, gelecekte karşılaşacağınız farklı kelimelerin anlamlarını da bir sözlüğe ihtiyaç olmadan kendiniz çıkarabilirsiniz.

 

3) Kelimelere kişisel anlamlar verin.

   Kelime öğrenme süreci çoğu zaman oldukça zor olsa da eğlenceli hale getirmek için kullanılabilecek birkaç yöntem var. Bunlardan birisi öğrenilmeye çalışılan kelimeler ve birey arasında duygusal bir bağ kurmak. İnsan ırkı olarak çoğunlukla ilgi duyduğumuz ya da merak ettiğimiz şeylere vakit ayırıp onlarla ilgileniyoruz, dolayısıyla kelime öğrenme sürecinde de anlamlandıramadığımız veya zorlandığımız kelimeler bizi en çok zorlayanlar oluyor. Öğrenilmeye çalışılan kelimeyi sadece bizim anlayacağımız şekilde kodlamak, ya da kendi özel cümlelerimizi kurmak; zihnimizde kalıcı bir şekilde iz bırakacak, böylece öğrenme kolaylaşacaktır.

 

4) Flashcard/Post-it kullanın.

   Kelimeleri daha kısa sürede ezberleyebilmenize yardımcı olabilecek bir başka teknik de kelime kartları ya da post-itler kullanarak öğrenmeye çalıştıklarınızı sürekli el altında tutabilmek. Farklı kelime grupları için kullandığınız farklı renkli post-itler sayesinde kelimeleri zihninizde daha kolay gruplandırabilir, anlamlarını daha kolay hatırlayabilirsiniz. Veya anlamların ve örnek kullanımların belirtildiği kelime kartları hazırlayarak her an bu kelimeleri hatırlayıp hatırlayamadığınızı, öğrenmenin ne kadarını tamamladığınızı ölçebilirsiniz.

 

5.Oyunlar oynayın.

Son tavsiye ise listedeki en eğlenceli madde: oyun oynamak! Günümüzde özellikle popüler olan pek çok mobil kelime oyunuyla her zaman ve her yerde yepyeni kelimeler öğrenebilir veya zaten bildiğiniz kelimeleri pekiştirebilirsiniz. Kâğıt kalem kullanarak da kelime bulmacaları çözerek anlam ilişkilerini geliştirmeye çalışabilir, ya da Scrabble gibi kutu oyunlarıyla arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirirken öğrenmeye de devam edebilirsiniz.

 

 

Yukarıda yazdığım örnekler kelime öğrenmeye çabalayanlara yardımcı olabilecek sadece birkaç öneri, daha önce de yazdığım gibi, kendi öğrenme şeklinizi bulmanız ve çalışmaya bu yoldan devam etmeniz de oldukça önemli. Herkese verimli öğrenmeler!