Bu dünyaya geldiğimiz andan itibaren yolculuğumuz başlar. Büyüdükçe çevremizdeki insanların etkisini daha fazla hissederiz. Hele bir de "El alem ne der?" diye yaşamaya başladık mı hayal kurmaktan bile çekinecek duruma geliriz. Oysa hayat başkalarının ayak izlerini takip ederek yaşamak için çok kısa. Kendi açtığımız yolda kendi ayak izlerimizle yürümeyi öğrenmeliyiz. "Demesi kolay da nasıl olacak o iş?" diye düşünenleri hemen buraya alalım efendim! İşe kendinize güvenmekle başlamanız gerekecek. Bu kısmı hallettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir emin olun. Peki, neden her şeyden önce kendimize güvenmeliyiz? Hep birlikte öğrenmeye ne dersin?

 

1) Başarmanın İlk Adımı Öz Güvendir!

 

 

   Hepimiz gün içinde onlarca hayal kuruyoruz, aklımıza muhteşem fikirler geliyor ama kendimize inancımız olmadığından ya da çevremizdekiler bizi dikkate almaz, dalga geçerler diye düşünüp o güzelim hayalleri koca bir boşluğa bırakıyoruz. Farklı fikirler ortaya atıp tepki çekmektense hali hazırda duran hayatları yaşamaya mahkum oluyoruz. Ancak buna mecbur değiliz. Her şeyden önce bunu yapabileceğimize inanırsak ve tek başımıza olsak dahi bu yola çıkarsak çevremizdeki insanların homurdanmalarını duymamaya başlarız. Böylece er ya da geç başarıya emin adımlarla ulaşır ve kendi kurduğumuz hayatı yaşarız.

 

 

2) Rezil Olmaktan Korkmazsınız!

 

 

   Kendinize olan güveniniz arttıkça insanların saçma bulduğu, dalga geçtiği, ön yargıyla yaklaştığı şeyleri umursamaz; her şeyi kendi terazinizde tartıp doğruluğuna yanlışlığına siz karar verirsiniz. Böylece kimsenin görmeye cesaret edemediklerini görebilir, hayata yepyeni bir kapıdan bakabilirsiniz.

 

 

3) Adım Atmak İçin Başkalarına İhtiyaç Duymazsınız!

 

 

   Eğer kendinize güvenmezseniz sürekli başkalarının iteklemesine ihtiyaç duyarsınız; ancak kendinize güvenmeyi başarabilirseniz, çevrenizdeki herkes size karşı dursa da siz kendinizden emin bir şekilde hedeflerinizin peşinden gidebilirsiniz.

 

 

4) Çevrenizdekilerin Size Bakış Açısı Değişir!

 

 

   Bugüne kadar size yapamayacağınızı söyleyen, hor gören o hiç tanımadığınız insanlar; sizin başardığınızı görünce bir anda arkanızda durmaya, bugünlere birlikte geldiğinizi ve size hep inandıklarını söylemeye bile başlayabilirler. Bu biraz trajikomik olan durum dudağınızın kenarıyla gülmenize sebep olacaktır. Ama aynı zamanda başarabildiğinizi ispatlamanız başlarda tereddütlü olan  ailenizin ve yakın  çevrenizin de size inanmasını ve arkanızda durmasını sağlar.

 

 

5) Bir Sürü İnsana Örnek Olabilirsiniz!

 

   Siz kendinize inanabilecek, bütün kalıplaşmış kuralları yıkabilecek kadar cesursunuz ama unutmayın bir yerlerde hala bunların farkına varamayan, el alem baskısıyla yitip gitmeye mahkum bir sürü hayat var ve bu hayatlara dokunabilmek, karanlığı aydınlatabilmek bizim elimizde. İşte bu yüzden kendinize güvenin, başarın ve örnek olun!