İnternet, günlük hayatımızda sıklıkla başvurduğumuz bir bilgi kaynağı olmasına rağmen, ondan gerekli alanlarda yeteri kadar faydalanamıyor olabiliriz. Özellikle günümüzde bilgiye erişimin daha da yaygın hale geldiği bir zamanda, tüm bu fırsatlardan yararlanmak, kişisel gelişimimizi sağlamak için etkili bir yöntem olacaktır. Kendinizi eksik gördüğünüz bir konuda dersler alabileceğiniz, yeni bilgiler öğrenebileceğiniz, vaktinizi keyifle geçirebileceğiniz ve size bir şeyler kattığı için verim elde edeceğiniz web sitelerini bulmak aslında hiç de zor değil! Aşağıda sizler için birkaç tanesini listeledim, içeriklerini görüntüleyip farklı dersler alabilmeniz için yalnızca, ücretsiz olan üyelik aşamasını tamamlamanız gerekiyor.

 

1) edX

   2012’de Harvard Universitesi ve MIT’nin ortak çabalarıyla kurulan bu online öğrenme platformu, 130’dan fazla uluslararası çaptaki üniversiteyle yaptığı anlaşmalarla, internet kullanıcılarına özel ders imkanları sunuyor. Bilgisayar eğitimleri, mühendislik eğitimi, dil eğitimi ya da işletme yönetimleri gibi pek çok farklı alanda, konularında uzman kişiler tarafından verilen bu eğitimlere katılmak, önceden de belirttiğim gibi tamamen ücretsiz. İngilizce eğitim fırsatı sunan bu web sitesi, bireysel zamanınıza göre şekillendirme imkânı verse de; belirlediğiniz derslerin programlarını sık sık incelemeniz ve sizden istenen ödevleri ya da projeleri zamanında teslim etmeniz gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca ilgilendiğiniz programın tanıtım sayfasında, eğitiminizi tamamladıktan sonra bir sertifika elde edip etmeyeceğinizi öğrenmeniz, eğer böyle bir imkânınız varsa da sertifika ücretlerini incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. edX sistemini ve derslerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

2) FutureLearn

   Öğrenmenin eğlenceli olması gerektiği fikrine dayanan bu web sitesi, öğrencilerin birbirleriyle fikir alışverişi yapmadan, düşüncelerini karşılaştırıp değerlendirmeden başarıyı elde edebilecekleri fikrini pek desteklemiyor. Verdiği tüm eğitimlerde tartışma ortamının oluşturulması ve desteklenmesini başarıyla yerine getiren FutureLearn, en popüler derslerini edebiyat, kültür ve medya konuları hakkında veriyor. Aynı edX’te olduğu gibi, bu web sitesinde de sertifikalı ya da diplomalı eğitimler almak programlara bağlı olarak mümkün, beğendiğiniz kurslar hakkındaki detaylı bilgilere web sitelerinden erişebilirsiniz. FutureLearn’de alabileceğiniz dersleri şuradan inceleyebilirsiniz.

 

3) Khan Academy

   Herkese, her yerde, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim felsefesiyle yola çıkan Khan Academy, tüm öğrencilerin eşit öğrenme şartlarına sahip olmaları için fırsatlar yaratmaya çalışan web sitelerinden biri. Genellikle matematik ve fen bilimleri alanlarında gelişmiş olan bu sistem, kendinizi daha da geliştirebilmeniz için derslerini çeşitli alıştırmalarla pekiştiriyor. Diğer web sitelerinden farklı, Khan Academy içeriklerine dilerseniz Türkçe erişim sağlayabilirsiniz. Khan Academy derslerini buradan inceleyebilirsiniz.