Birçok kişi kendisine uygun bir bölümde okuyup kendisi için doğru bir meslek edinmek istiyor fakat kafasında bir soru var; “Bana en uygun bölüm hangisi?” ve “Bir bölümün bana uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?”. Bu ve benzeri sorulara kendi kendinize nasıl cevaplar verebileceğinize bir bakalım.

 

1) Günlük hayatınızda yapmayı sevdiğiniz şeyleri bir gözden geçirin!

   Günlük hayatınızda vaktinizi en çok ne ile geçiriyorsunuz? Öncelikle kendinize dair keşfetmeniz gereken şey vaktinizi daha çok evde mi yoksa dışarda mı geçirmeyi sevdiğiniz. Mesela sizi masa başında bir iş yapmak mı daha çok mutlu ediyor, yoksa aktif şekilde insanlarla çalışmak mı? Bunun cevabını bulduğunuz an ilk adımı atmışsınız demektir! 

 

2) Hangi derslerde daha iyi olduğunuzu keşfedin!

    Halk arasında klasik bir sorudur; 'Sayısalcı mısın yoksa sözelci mi?' Bunun seçeceğiniz bölüm için önemi çok büyük. Elbette insan sevdiği iş için zorlanır ve onun üstesinden de gelir, fakat kabiliyetlerinizi fazlasıyla zorlamak ve beyninizi bu yönde yormak size çok iyi gelmeyecektir. Hangi dersi öğrenirken öğrenmekten zevk alıyorsunuz, çalıştıkça çalışasınız geliyor ve bu yönde araştırmalar yapmaktan keyif alıyorsunuz? Bunun cevabını aldıktan sonra işiniz daha çok kolaylaşacaktır. Keyif aldığınız derslere yönelmenizi tavsiye ederim.

 

3) “Seçtiğim bölümde matematik de var, ama ben matematik yapamam ki!”

   Öncelikle derin bir nefes alın ve panik yapmayın. Panik yapmak doğru kararı vermenizi her zaman zorlaştırır. Matematik hayatımızdaki en önemli derslerden biri olduğu için ve genellikle en çok zorlanılan ders olduğu için burada matematik örneğini verdim. Fakat söylemek istediğim; bölümünüzdeki yıldız derslerin sizin için zorluğunun ölçülmesi. Şimdi, mesela, matematiğin okumak istediğiniz bölümdeki yerini bir araştırın. Yapabileceğiniz bir seviyede mi? Yoksa kendinizi çok mu zorlamanız gerekiyor? Zorladığınız zaman yapabilecek misiniz peki? Bu soruları kendinize sorduktan ve cevapları bulduktan sonra vereceğiniz kararı da benim söylememe gerek yok sanırım. :)

 

4) Sosyallik seviyenizi ölçün!

   Şimdiye kadar okul içinden ve derslerden bahsettik. Peki okul dışında nasıl bir kişiliğe sahipsiniz? Sosyallik sizin öne çıkan bir özelliğiniz mi yoksa size çok uzak bir tabir mi? Gününüzü bilgisayar önünde mi geçiriyorsunuz, yoksa gününüzün büyük bir kısmını dışarıda, veya kitap okuyarak mı geçiriyorsunuz?  Veya bilgi edinmeyi mi seviyorsunuz, yoksa her şeyi direk uygulamayı mı? Bunlar önemli sorular çünkü okul dışında boş zamanımızı nasıl geçirmeyi sevdiğinizin farkına varmalısınız. Siz kendinizin farkına varmalısınız ki, fikirleriniz de size doğru yönde yardımcı olabilsin.

 

5) Hepsini yaptık, peki ya şimdi? En güzel kısma geçiyoruz, karar zamanı!

   Kararınızı verebildiniz mi? Yoksa hala kararsız mısınız? Hala kararsız kaldığınız yerler varsa, o meslek hakkında çok yönlü araştırmalar yapmanızı öneririm. Artık araştırma yapabilmek için elimizde çok imkan var. Neden kullanmayalım ki? O meslekteki insanlar nelerle yüzleşiyor, hayatları her gün nasıl geçiyor, bir araştırın. Kendinize ne kadar uygun olup olmadığını görün.

   İsmini bile duyduğunuzda sizi heyecanlandıran, hayalini kurduğunuzda size mutluluk veren, hayat biçimi haline getirmek için can attığınız o mesleği bulduysanız, çabalama vakti gelmiş artık. Kararlarınızda her daim en doğruyu bulmanızı ve hayatınızın hep güzel başarılarla geçmesini diliyorum.