Bu zamana kadar onlarca kitap okumuş olabilirsiniz. Fakat aşağıda bahsettiğim bu kitaplara daha önce denk gelmediyseniz, kesinlikle alıp okumanızı tavsiye ederim. İçlerinde meraktan öleceğiniz, gözlerinizin dolacağı ve kendinizi sorgulayacağınız bu beş kitabı sizler için derledik. İsterseniz gelin göz atalım.

1)  Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

   2003 yılında yayınlanan bu kitap bizlere Emir'in kendisini sürekli babasına kanıtlama isteği hissetmesi ve Hasan ile olan dostluğunu anlatıyor.

   Bu kitabı 19 yaşımda ilk kez okudum. Ama kendimi okumakta çok geç kalınmış hissettim. Kendine has bir üslubu olduğunu daha ilk sayfalarda fark ediyorsunuz. Kitap bittikten sonra  ‘’Vay be!’’ dedirtiyor. Kesinlikle ama kesinlikle ölmeden önce okunması gereken nadir kitaplardan birisidir kendisi. Ayrıca ders çıkarılabilecek birçok şey var. 

2)  Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

   İlk yayınlanma tarihi 1953 olan Fahrenheit 451, garip ama heyecan uyandıran bir anlatım tekniğine sahip. Kendisi bir distopya örneğidir. Guy Montag isimli bir itfaiyecinin bu zamana kadar sorgulamadığı hayatını sorgulaması ve yeni bir bakış açısıyla hayata bakmasını anlatıyor. Günümüz insan ilişkilerine de perde tuttuğunu söyleyebiliriz. 

   Kişisel yorum yapmak gerekirse kitabı okurken bir sayfayı iki kere okudumu söylesem yalan söylemiş olmam. Hikaye akışını takip etmekte zorlanabiirsiniz. Ama kesinlikle okumanız gereken bir kitap olduğunu değiştirmiyor bu durum.

3) Cezmi - Namık Kemal

   1880 yılnda ilk kez yayımlanan kitap günümüzde hala okunmaya devam ediyor. Ayrıca Türk Edebiyatında tarihi roman türünde yazılmış ilk eser olduğunu söylemekte fayda var. Cezmi isimli genç, cesur ve vatanına bağlı bir gencin maceralarını konu alıyor. Osmanlı, Kırım ve İran devletleri arasında geçen bu macera tek solukta okunacak kitaplar arasında olduğu aşikar.

4) On Küçük Zenci – Agatha Christie

   Agatha Christie’yi bilmeyen arkadaşlarımız var mı aramızda ? Kendisi İngiliz bir roman ve kısa öykü yazarıdır. On Küçük Zenci ise çok satan eserlerinden sadece bir tanesi.

   Herkesin derinlerde sakladığı ve kimsenin bilmesini istemediği sırları ve zaafları vardır. Zenci adasında bir malikaneye davet edilen bu on kişinin de karanlık sırları var. Sırlar açığa çıktıkça inanılmaz olayların başladığı kitabı mutlak suretle okumalısınız.

5) Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları - Ransom Riggs

   2011 yılında New York Times listesinde en çok satan roman oldu kendileri.Kitabı elinize aldığınızda hiç bırakmak istemeyeceğiniz nadir eserlerden biridir. Macera ve tuhaf şeylerin döndüğü bir olay örgüsüne sahip.

   Jacop isimli bir çocuğun dedesinin sahip olduğu tuhaf güçlerin kendisine geçmesi ve onun geçmişini araştırmasını konu ediniyor. Ayrıca kitap bir seri halinde. Sizleri uzun bir macera bekliyor.