Bazen hepimiz yoruluyor, bunalıyoruz hayatın koşuşturmacasında. İşte böyle anlarda sizi kendinize getirecek en iyi şey keyifli bir sohbettir. Ama eğer ki yalnızsanız ya da farklı hikayeler dinlemek, yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız ihtiyacınız olan eğlendirirken hayret ettiren birkaç TED konuşması. 

1) I Got 99 Problems - Maysoon Zayid

   "Benim adım Maysoon Zayid, sarhoş değilim, ama beni doğurtan doktor öyleydi. Annemi altı farklı yerden altı kere kesmiş, bu arada zavallı ben de boğulmuşum. Sonuç olarak serebral palsi olmuşum, bunun anlamı sürekli titriyorum. Bakın. Bu çok yorucu, Shakira'nın Muhammet Ali'yle birleşimi gibiyim." diye başlayan bu konuşma komedyen Zayid'in ilginç çocukluğu, olağanüstü başarılı hayatı ve harika esprileriyle sizi hem güldürüyor hem düşündürüyor. Bu ilham verici güçlü kadın size umut verecek mutlaka izlemelisiniz.

2) This Is What Happens When You Reply To Spam Email - James Veitch

   Her gün e-postalarımızın spam kutularına gelen spam mailleri ciddiye alıp cevap versek neler olurdu. Bu konuşmada sıkılmış bir komedyenin e-posta dolandırcılarıyla dalga geçtiği güldüren mesajlaşmalarına tanık olup hem neşeyle hem de sizin yerinize alınmış bir intikam sevinciyle dolabilirsiniz.

3) Mac Barnett: Why A Good Book Is A Secret Door

   Çocuk kitapları yazan Mac Barnett bizlere kendisinin de kafasını kurcalayan Picasso'nun meşhur bir sözüyle başlıyor konuşmasına: "Sanatın hakikat olmadığını hepimiz biliyoruz. Sanat hakikati, en azından önümüze hakikat diye konan şeyi fark etmemizi sağlayan bir yalandır. Sanatçı kendi yalanlarının hakikatine başkalarını nasıl inandıracağını bilmek durumundadır." Evet okuyunca pek anlaşılmıyor. Ama konuşmadaki biririnden komik gerçek olayları dinledikçe anlamaya başlıyorsunuz. İnsanların kitapların büyülü dünyasına neden ihtiyacı olduğunu insana hissettiren mükemmel tespitleri dinledikçe okumaya olan seviginiz de artıyor. Beklemeyin hemen izleyin bence. 

4) The Happy Secret To Better Work - Shawn Achor

   İnsanların neden mutsuz olduğu hakkında araştırmalar yapan hatta bununla da kalmayıp bir de şirketini kuran bir Harvard mezunun gözünden, mutlulukla beynimiz arasındaki ilginç ilişkiyi eğlenceli anekdotlarla öğrenmek için mükemmel bir fırsat. Bu konuşma hem izlerken mutlu ediyor hem de bundan sonraki yaşamınızda sizi mutlu edecek formülü size öğretiyor. Kaçırmayın!