21. yüzyılda, bilgi çağının hatta bilgi-sonrası (post-truth) çağının tam ortasında yaşadığımız bu dönemlerde, geçmişteki davranışlarımızın teknolojiyle doğru orantılı bir şekilde değişmekte olduğunu açıkça görebiliyoruz. Önceleri bilgiye ve bilginin somutlaştırılmış formu olan kitaplara ulaşmak başta maddi açıdan olmak üzere çoğu yönden oldukça zor olsa da artık çoğumuz internetten satış yapan herhangi bir web sitesinden dilediğimiz kitapları bulabiliyor ve çabucak edinebiliyoruz.

 İnternetteki çeşitli mağazalardan kitap alışverişi yapmak bizlere oldukça zaman kazandırsa da bir dükkana gidip kitap alışverişi yapmakla arasında bariz bir fark olduğu aşikar. Neyse ki her saniye gelişen, değişen ve ayak uydurmamız gereken bu dünyada bize eskiyi hatırlatan ve nostaljiyi canlandıran bazı etkinlikler de hala yer almaya devam ediyor. Asıl popülerliğine bundan birkaç yıl önce sahip olan kitap fuarları, güncelle geleneksel arasındaki bağın kopmamasını sağlayan en önemli unsurlardan biri. Günümüzde bazı illerimizde halen belirli tarih aralıklarıyla düzenlenen kitap fuarları, katılımcılara kitaplara daha uygun fiyatlara erişme olasılığının yanı sıra bu sektöre olan ilgiyi yakından deneyimleyebilme fırsatı da sunuyor.

 Bu yıl 24.sü düzenlenen İzmir Kitap Fuarı da bu geleneği yaşatan etkinliklerden. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kültürpark’ta düzenlenen Kitap Fuarı, ziyaretçilerini yalnızca pek çok farklı yayınevi ve kitapla buluşturmakla kalmıyor; fuar dönemi boyunca farklı edebi söyleşiler, yazarların imza günleri ve şiir dinletileri gibi etkinliklerle de ziyaretçilerine keyifli zaman geçirtmeyi hedefliyor. 6 Nisan ve 14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan İzmir Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu ise Hidayet Karakuş. Fuar kapsamında yer alan tüm etkinlikleri buradan inceleyebilirsiniz.

 Umarız İzmir’de yaşayanlar veya kısa süreliğine bile olsa ziyarete gelenler yılda bir düzenlenen bu etkinliğe katılma fırsatı bulabilirler! Herkese keyifli okumalar!