Üniversite sınavları yaklaşmışken size faydalı olabileceğini düşündüğümüz bölüm tanıtımlarına bugün Kimya Mühendisliğiyle devam ediyoruz. Gelin birlikte inceleyelim. Ayrıca ek sorularınız için de yazının sonunda "yazar hakkında" yazan kısımdan bana ulaşabilirsiniz.

Kimya Mühendisliği Nedir?

 Kimya Mühendisliği, temel olarak kimya bilimi ile matematik, fizik, biyoloji, ekonomi bilimlerini kullanarak üretim süreçlerine dahil edilecek olan maddelerin daha kullanışlı hale gelmesini sağlayan mühendislik dalıdır.

 Bu bölüm için iyi bir matematik alt yapısına ihtiyaç vardır. Ayrıca kimya mühendisliği, diğer disiplinlerle birlikte çalışmayı gerektirir. Eğer matematik, kimya ve fizik bilimlerine ilgi duyuyorsanız sizin için güzel bir seçenek olabilir!

Kimya Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

1. İstenilen kimyasal maddenin üretileceği işletmenin en ekonomik şekilde kurulması için gerekli çalışmaları yapar.

2. Tesislerin kuruluşlarını ve gerekli olan malzemelerini denetler.

3. Maddelerin karışım ve bileşim oranlarını tespit ederek bunların kontrolünü sağlar. Üretim için reçeteler hazırlar.

4. Üretim sürecinde kullanılan yöntemin verimliliğini sürekli takip eder, geliştirme faaliyetlerini yürütür ve ürün kalitesini arttıracak çalışmalar yapar.

5. Kaliteli ve verimli bir ürün elde etmek için üretim aşamasında ürünün kalite kontrolünü yapar.

Kimya Mühendisi Nerelerde Çalışabilir?

 Bir kimya mühendisinin çalışma alanı oldukça geniştir. İlaç, tekstil, gıda, cam sanayi, elektrik, metal, petrol gibi aklınıza gelebilecek her türlü endüstriyel tesislerde iş imkanı vardır. Ayrıca laboratuvarlar, çimento, seramik, lastik ve kauçuk sektörlerinde ve savunma sanayisinde çalışabilirler.

 Kimya mühendislerinin bu sektörlerde sorumluluk aldığı bölümler şunlardır:

  • Yönetim
  • Kalite güvence, güvenlik ve çevre kalitesi
  • Araştırma-geliştirme
  • Proses tasarımı
  • Fabrika organizasyonu ve işletme

Kimya Mühendisliği Eğitiminin İçeriği Nedir?

 Tüm mühendisliklerde olduğu gibi kimya mühendisliğinde de ilk sene fizik, matematik, teknik resim, programlama gibi temel mühendislik dersleri verilir. İlerleyen yıllarda ise organik kimya, analitik kimya, fiziksel kimya gibi yüksek kimya dersleri verilir ve bunların laboratuvar uygulamaları yapılır. Bunların yanı sıra kütle ve ısı aktarımı, kimya mühendisliği termodinamiği, malzeme bilgisi, mekanik, akışkanlar mekaniği, ayırma işlemleri, kimya mühendisliğinde matematiksel modelleme, proses kontrol, kimyasal teknolojiler gibi dersler verilir.

  Her bölümde olduğu gibi emek isteyen bir bölüm. Sürekli öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız. Yabancı dil, kimya mühendisliğinde önemlidir. İngilizceyi çok iyi bilmenin yanı sıra ikinci yabancı dilinizi de geliştirmenizi öneririm.

 Eğer istiyorsanız başaramayacağınız şey yoktur. Hepinize bol şans ve başarılar diliyorum. Ayrıca sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarım!