Yaz geldi geçiyor. ''Ben bir sürü kitap okuyacaktım vakit mi kaldı?'' diyenlere kısa ama öz,  güzel şeyler katan kitap tavsiyeleriyle geldim. Beğendiklerinizi hemen alıp yaz akşamları soğuk kahvenizi içerken okumaya başlayabilirsiniz.

 

1) Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Jose Saramago 

   “Bir adam kralın kapısını çalmış ve ona demiş ki, bana bir tekne ver.” Bu sözlerle başlayan bu minik kitap, üzerine saatlerce düşünülecek tespitlerle, yüzünüzü gülümsetecek cümlelerle dolu. Ayrıca içindeki minik tatlı çizimlerle hikayeyi okumak daha da keyifli bir hale geliyor. Kendinize ayırdığınız bir yaz akşamında serin bir şeyler içerken bu bilinmeyen adayı bir ziyaret edin bence.

 

2) Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay

   Erkenden emekliye ayrılıp tiyatro oyunları yazmaya karar veren tarih öğretmeni Coşkun Ermiş, onun tek destekçisi oyuncu Saffet Söylemezoğlu ve daha birbirinden farklı renkli karakterlerle sanki bir oyun izlermiş gibi okuyacaksın bu kitabı. Mizahla karışık eleştirilerin seni hem güldürüp hem düşündürmesi dileğiyle, şimdiden iyi okumalar.

 

3) Palto, Nikolay Gogol

   Kışlık bir palto ne kadar önemlidir. Belki bizler için diğer eşyalarımızdan bir farkı yok. Ama bir devlet dairesinde memur olan ve Rusya'nın soğuk kış günlerinde işe gidip gelen Akakiy Akakiyeviç için hayatındaki en önemli şey diktirdiği yeni paltosu. Çoğu kişi tarafından bir dahi olarak nitelendirilen Gogol; bu öyküsünde bir paltoyu kullanarak sınıfsal ayrımları, devlet dairelerindeki hiyerarşiyi ve yoksulluğu adeta içinize işleyerek anlatıyor.

 

4) Fizik Üzerine 7 Kısa Ders, Carlo Rovelli

   ''Okul stresi olmadığı için tatil dönemleri ders çalışmaya en uygun zamanlardır.'' diyen yazarımız, basit anlatımıyla dünyayı büyüleyen 40’tan fazla dile çevrilmiş bu 68 sayfalık minicik kitapta evrenin mimarisi, temel parçacıklar, kuantum çekimi, karadeliklerin ısısı gibi derin konuları sanki seninle sohbet edermişçesine anlatıyor. Bu kitabı yaşadığı evren hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen herkes okumalı.

 

5) Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, F. Scott Fitzgerald

   1920'lerde yazılan bu kitap, seksenli yaşlarında doğup giderek gençleşen bir adamın gerçekten de tuhaf yaşam hikayesini anlatıyor. Ölüm, yaşam ve zamanın ötesindeki değerleri konu alan, bir çırpıda okunan muazzam bir öykü. Bitirdikten sonra filmini izlemeyi de unutmayın.

 

6) Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

   Kendilerine ait bir çiftlik hayaliyle yaşayan iki işçinin başına gelen akıl almaz olayları anlatan bu kitapta gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz. George ve Lennie'yi, arkadaşlığı, masumiyeti ve işçilerin nasıl bir yaşam sürdüklerini buruk bir tebessümle okuyacaksınız. Bana kalırsa bu listenin en güzel kitabı olabilir. Zaten Pulitzer ve Nobel ödüllü Steinbeck'in bütün romanları böyle etkileyici. Yazarla tanışmak için güzel bir kitap. O zaman bu yazıyı birkaç alıntıyla bitirelim.

   "İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur."

    "Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır."