Biz farkında olmasak da renklerin psikolojimiz üzerinde etkileri vardır. Bizi olumlu etkileyen renkler olduğu gibi olumsuz etkileyen, modumuzu düşüren renkler de mevcuttur. Renklerin üzerimizdeki etkilerini fark etmeden çevremizi sevdiğimiz renk eşyalarla doldururuz. Kıyafetlerimiz, ayakkabılarımız, aldığımız ufak tefek eşyalar, yazı yazarken kullandığımız kalemler…

     Kültürden kültüre değişmekle birlikte antik çağlardan itibaren renklere anlamlar verilmiştir. Bazı renkler daha kolay fark edilirken bazıları fizyolojimizi ve psikolojimizi etkiler. Çalışma ortamımızda renklerin doğru kullanımı üretkenliği arttırır veya evimizde kullandığımız renkler rahatımızı etkiler. Ayrıca renkler düşüncelerimizi yönlendirebilme özelliğine de sahiptir.  Mesela bazı hamburger firmalarının kırmızıyı tercih etmesi, bankaların sarı ve yeşil renklerini sıklıkla kullanmaları…   

SARI

 Sarı, güneşin rengidir. İyimserlik ve sıcaklığı hatırlatır bize. Bu rengi seven insanlar, eleştirel düşünürler. Bunun sebebi ise beynin sol tarafının sarı renge tepki vermesidir.

 Sarıyı seviyorsanız problem çözmede iyisinizdir. Sarı renk, bilgi ve öğrenme ile ilgilidir. Ayrıca yeni bilgi toplamakla kalmaz, bu bilgiyi başkalarına da ulaştırırsınız.

 Sarı rengi sevmek, çok fazla yakın arkadaşı olmayan bağımsız bir insan olduğunuzu gösterir.

MAVİ

 Üniformaların mavi renkte olmasının sebebi mavi ile gelenek ve düzen arasında bir ilişki olmasıdır. Bu rengi seviyorsanız, istikrarlı ve organize bir yaşamı tercih edersiniz. Sürprizleri sevmezsiniz ve her şeyi önceden planlarsınız.

 Ayrıca, yaşamınız boyunca değişmesi muhtemel olmayan güçlü ilkelere de sahipsiniz. Muhafazakar bir yaşamı seçer, düzenli ve düzenli olması gereken şeyleri seversiniz. Siz, toplumdaki isyancılar değil, yasaları destekleyenlerdensiniz!

KIRMIZI

 Kırmızı, yaşamın özü olan kanı simgeler. Bu nedenle, eğer kırmızı rengi seviyorsanız hayatı da seviyorsunuz ve onu doyasıya yaşıyorsunuz! Hırslı, yoğun, istekli ve enerjiksiniz.

 Rekabetçi olabilirsiniz ve hedeflerinize ulaşmak için çok çalışırsınız. Dikkatin merkezi olmayı seversiniz ve siz, bu dünyanın alfalarısınız. Kırmızı rengi sevenler, öne çıkmayı severler. Bununla birlikte, peşinden koşanlara karşı saldırgan olabilirler.

YEŞİL

 Yeşil, doğanın rengidir ve en sevdiğiniz renk yeşil ise, o zaman şehrin ortasında yaşama ihtimaliniz yoktur. Çevrenizde ferah bir alana ihtiyaç duyarsınız. Arkadaşlarınıza ve ailenize değer verirsiniz, ayrıca aşk sizin için önemlidir.

 Yeşil rengi sevenler sadıktır. Bir arkadaş edinirseniz ömür boyu onu bırakmazsınız.

 Yeşil; büyümeyi, hayatı, dengeyi ve enerjiyi ifade eder. Daha büyük resme bakarsak da iş ve eğlence, aile ve arkadaşlar arasındaki yaşamınızı dengeleyebilirsiniz. Adil olduğunuz için insanlar tavsiye almak için size gelir.

BEYAZ

 Beyaz, giyilmesi zor bir renktir. Beyazı tercih eden insanlar, karmaşadan uzak, organize bir yaşam sevme eğilimindedir. Yüksek standartları vardır ve onlardan ödün vermezler. Ayrıca yeteneklerine güvenirler. Çünkü beyaz giydiğinizde kusurları gizleyemezsiniz!

MOR

 Mor renk maneviyat ve zenginlik ile ilişkilidir. En sevdiğiniz rengin mor olması yaratıcılığınızın bir göstergesidir. Kendi davulunuzun ritmiyle dans eden eşsiz bir bireysinizdir!

 Mor rengi seviyorsanız geleneksel değilsiniz ve başkalarının ne düşündüğünü umursamazsınız. Çok düşüncelisinizdir ve başkalarının iyiliğine inanırsınız.

TURUNCU

 Turuncu çok sosyal bir renktir ve gençlikle ilişkilendirilmiştir. Bu rengin, parti hayatı ve ruhu olan özgür bir renk olduğunu söyleyebiliriz!

 Turuncu rengi seviyorsanız, insanları bir araya getirmeyi seversiniz ancak sorumluluk almak size göre değildir. Bunu yetişkinlere bırakmayı tercih edersiniz. İçinizde kötülük yoktur, yargılayıcı değilsinizdir.

PEMBE

 Pembe, romantizmin rengidir. Kadınsı bir renktir ve kişiliğin kadınsı yönlerini temsil eder. Koruma ihtiyacı gösteren, çocuksu bir niteliğe sahiptir. Bu renk koşulsuz ve karmaşık sevgiye inanan gerçek romantizmi temsil eder.

SİYAH

 Birçok insan siyahı “nötr” olarak düşünür ve gerçekten de öyledir. Ancak en sevdiğiniz renk ise, o zaman konu farklıdır. Siyah, gençlerde isyan belirtisidir. Yaşlı kadınlar için, gelişmiş bir seviye gösterir. Bazı insanlar fark edilmek istemedikleri zaman saklanmak için siyah giyerler.

 Sizin en sevdiğiniz renk hangisi?