Ben klasik müziklerin bir hazine olduğuna inanıyorum. Hele sana hitap edeni bulduğunda.. İşte o en güzeli. Moralin bozuk olduğunda ya da rahatlamak istediğinde veya mutluysan istediğinde açarsın onu dinlersin. Sözlü müziklerin daha çok belli bir duygusu var bence. Yani hareketliyse mutlu olduğunda dinlersin. Daha sakinse üzgün olduğunda. Ama ben klasik müziğin bizim girdiğimiz duygudan duyguya değiştiğine inanıyorum. 

   Bazı araştırmalar yapılmış. Klasik müzik dinletilen inekler daha çok süt verir ya da klasik müzik dinletilen bitki daha hızlı uzar... Bunlar gerçek mi bilmiyorum ama bu deney insanların zekasına etkisi araştırılarak yapılmış. Bir gruba klasik müzik, diğerine bildiğimiz müzikler, son gruba ise bir şey dinletilmemiş. Klasik müzik dinletilen grubun IQ seviyesi artmış. Ben şahsen buna inanıyorum. Klasik müziğin bizi ifade ettiğini düşünüyorum. Aşağıda sevdiğim klasik müzikleri seninle paylaştım. Bence biri sana hitap edecek.

1) Vivaldi - Four Seasons

   Mevsimleri ayrı ayrı olarakta bulabilirsin. Yukarıdaki videoda tüm mevsimler var. En rahatlatıcı olanı 'Summer' bence. Yavaş bir tempoyla başlıyor. Sonrası yeri geliyor heyecanlanmış gibi davranıyor, yükseliyor. Ve tekrardan yavaş tempo. En mutlu başlayanı ise 'Autumn'. Autumn kısmının uzun süre mutlu gittikten sonra üzülmesi ve tekrar mutlu olması bende pes etmeme duygusunu uyandırdı. Çünkü inişler ve çıkışlar bence diğer kısımlara göre daha bariz. 'Spring' ve 'Winter' kısımlarını da dinleyip sen karar ver. Ben pek anlam yükleyemedim onlara çünkü diğerlerine göre daha değişken ruh halleri var.

2) Bach - Cello Suite 1

  Bu 5 klasik müzik arasından en favorim bu. Aynı anda tüm duyguları hissettiriyor sanki. Ya da çello sesini piyanoya göre daha çok seviyor olabilirim. Ben buna kesin bak derim.

3) Beethoven - Ode An Die Freude

   Bunu daha yeni keşfettim ama bayıldım. Yukarıdaki videoda sokakta orkestra gibi söyleneni var. Ama Beethoven'ın piyanoyla çaldığı da burada var. Ben bunu daha çok beğendim. Videonun sesiyle alakalı bir durum aslında. Bach - Cello'dan sonraki favorim kesinlikle bu. Bir bak bence.

4) Ludwig Van Beethoven's 5th Symphony

   Bence kesinlikle bale ile alakalı. O kadar mutlu bir gidişatı var ki. Tabi bir o kadar da korkunç ve endişeli. Sanırım o yüzden bana baleyi hatırlatıyor. Ve bir de özel olarak eski çizgi filmleri de hatırlattığını söyleyeceğim. Çünkü kovalama - kaçma olaylarında yanlış hatırlamıyorsam bu müzik oluyordu. Eğer sende evde koşuşturmak istiyorsan kesin dinle! 

5) Mozart - Symphony No. 40

 

   40. senfoni beni düşündürüyor aslına bakarsan. Tam yağmurlu havada düşünmelik hissi var bence. Sanma yavaş bir modu var. Çok ani yükselişleri de olabiliyor. Oralarda bana diyor ki 'Kendine gel!' Tam uyarılmalık diyebilirim yani. Düşünmek istiyorsan ama çok dalmadan olsun diyorsan tam sana göre!

   Ben her müziğin altına kendi hissettiklerimi yazdım. Başta da dediğim gibi sen ne hissetmek, dinlediğinde ne bulmak istersen onu buluyorsun/hissediyorsun. Ben tavsiyelerimi verir yorumu sana bırakırım. Hepsini dinleyip onlara bir şans vermelisin.