Klinik psikologların tam olarak ne yaptığını merak mı ediyorsun? O zaman seni şöyle alalım. Çünkü klinik psikologlara dair aldıkları maaşlardan, yüksek lisans yapmayan psikologlarla farklarına kadar merak ettiğin her şey burada!

1) Klinik Psikolog Kimdir?

 Klinik Psikolog, bireylerin yaşamının her alanında yaşadığı psikolojik kökenli sorunları teşhis eder ve aldığı eğitimler çerçevesinde buna uygun bir tedavi formülü geliştirir. Belirli psikolojik problemlere sahip bireylere terapi hizmeti verir.

2) Nasıl Klinik Psikolog Olunur?

 Klinik psikolog olabilmek için üniversitelerin Psikoloji ya da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun olmanız ve Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmanız gerekir. Yani Psikoloji ya da PDR bölümlerinden mezun olmanız klinik psikolog olmak için yeterli değildir. Mutlaka Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmalısınız.

3) Klinik Psikologların Çalışma Alanları Nelerdir?

Klinik Psikologların bir hayli geniş çalışma alanları bulunmaktadır:

-Hastanelerin Ruh Sağlığı bölümlerinde,

-Akademik alanlarda,

-Psikolojik danışmanlık merkezlerinde,

-Klinik hizmetler sunun sivil toplum kuruluşlarında,

-Huzur evlerinde,

-Alkol Tedavi Merkezlerinde,

-Halk Sağlığı Merkezlerinde,

-Özel Eğitim Kurumlarında,

-Hukuki ve adli alanlarda çalışabilirler.

4) Klinik Psikolog ve Psikiyatrist aynı şey mi?

 Hayır değil. Klinik Psikologlar 4 yıllık Psikoloji ya da PDR lisans bölümünden mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaparlar. Psikiyatristler ise 6 yıllık bir Tıp eğitimi alırlar. Klinik psikologlar Tıp eğitimi almadıkları için ilaç yazamazlar. İlaç tedavisi gerektirdiğinde klinik psikologlar, psikiyatristler ile işbirliği içinde çalışırlar.

5) Klinik Psikologların Maaşları ne kadardır?

 Klinik Psikolojinin birçok çalışma alanı olduğu gözetilirse çalışılan kuruma göre maaşların değişmesi çok normal. Net rakam vermek doğru olmayacağından ortalama bir maaş söylemek bize daha uygun geldi. Klinik Psikologlar ayda ortalama 3000-6000 TL arasında maaş alır. Fakat kafanızda maksimum 6000'dir algısı oluşmamalıdır. Çünkü bu alan kendinizi ne kadar geliştirirseniz ve yetkinliklerinizi ne kadar artırırsanız meyvelerini o kadar alabileceğiniz bir alan.

 Hepinize hayallerinize göre bir tercih dönemi geçirmenizi dilerim!