Suflenin çıkış hikayesini hiç merak ettiniz mi? Biz ettik, araştırdık, bulduk ve senin için yazdık! Sevmeyeni var mıdır? Pek rastlamadım doğrusu ama seveni çok! Adını duyunca bile bizi heyecanlandıran bu güzel tatlının ona isim babası olan bir de hikayesi mevcut. Hayatımızda bu kadar yer etmiş, lezzeti herkesin damağını şenlendirmiş Sufle'nin çıkış hikayesine gelin birlikte bakalım!

Sufle'nin hikayesi 1918 yılına dayanıyor. Joseph Gueyden isimli bir adamın bir Fransız fırınını satın almasıyla başlıyor her şey. Joseph, karısı Lea ile birlikte bu sıcacık fırında tatlılar yapıyor, bir yandan da yeni tarifler üzerinde çalışıyordu. Tatlılar yapmaya ve yeni tatlar denemeye bu denli meraklı Joseph'in bir tutkusu daha vardı: Tiyatro! İşin içine tiyatro girdi ama konumuz tatlıydı ne oldu orada? Evet bu hikayenin o tatlı sımsıcak fırının dışında bir başrolü daha var. O da tiyatro!

Gelelim konumuza, Joseph fırında tatlılar yapmak dışında bir de bulunduğu bölgedeki yerel bir tiyatroda suflör olarak çalışıyordu. Bu sayede tiyatro tutkusuna da sadık kalıyordu. Yine bir gün fırınında çikolatalı kek denemeleri yaparken fırındaki kronometreler bozulur ve süreyi tam hesaplayamayan Joseph, çikolatalı keki fırından erken çıkartır. Yaptığı hata yüzünden kekin mahvolmasına üzülürken kekten bir kaşık alır ve tadını çok beğenir.

 Hemen tesadüfen bulduğu tariften bir kaç tane daha yapmaya koyulur. Ancak zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Fırından çıkardığı tatlıları tiyatroya götürmeyi planlarken birden aklına tiyatroya yetişmesi gerektiği gelir. Sufleleri kapıp hızlıca tiyatronun yolunu tutar. Fakat o da ne? Joseph'in elinde sufleler var fakat tiyatroda kullanacağı sufle kağıtları yoktur. Çünkü sufle kağıtlarını sufleleri çıkardığı fırının içinde unutmuştur. Yaptığı sufleleri tiyatrodaki arkadaşlarına deneten Joseph, herkesten tam not almış ve ilerleyen zamanlarda tüm arkadaşlarından bir daha yapması için teşvikler almıştır. Sufle'nin, o zamanki adıyla 'içi ıslak kek'in, çıkış hikayesi bu şekilde. Peki önceki adı içi ıslak kek iken ne olmuş da sufle olmuş?

 20 Ağustos 1944 tarihinde Joseph fırınında tatlılar hazırlarken içeri bir Nazi subayı girer. Nazi işgalinden bir hayli rahatsız olan Joseph, nazi subayına kapıyı gösterir. Fakat nazi subayı geri adım atmaz ve Joseph'i yıllarını geçirdiği fırında öldürür. Eşinin ölümüne çok üzülen Lea, birkaç ay sonra fırını satmış ve Paris'ten ayrılmıştır. Joseph'in suflör olarak çalıştığı tiyatroya hediye ettiği, içinde kendi keşfi içi ıslak kek'in de bulunduğu tarif kitabı, diğer fırıncılar tarafından kullanılmaya başlanmış. O günden sonra Joseph Gueyden'ın anısına 'içi ıslak kek'e 'Sufle' adı verilmiştir.