İngilizce öğrenmede en büyük sorunlardan biri olan duyduğumuzu anlamamayı aşağıda paylaşacağım birkaç youtube kanalı ile halletmeye ne dersiniz? Özellikle telafuz sorunlarından ve kelime eksikliğinden dolayı anlayamadığımız konuşmalar, İngilizce öğrenmede büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu sorunu halletmeyi denemek için sizlere birkaç kanal paylaşacağım. İşte o kanallar:

1) Kurzgesagt – In a Nutshell

 Her ay güncel olarak en az 1 video yayınlayan Kurzgesagt kanalı sizlere önerebileceğim en harika kanalların başında geliyor. Özellikle Türkçe alt yazı seçeneği ve anlaşılır aksanı sayesinde öğrenme sürecinizi hızlandıracak en nadir kanallardan biri. Güncel konulardan tutun merak edebileceğiniz her türlü başlığı harika animasyonlar eşliğinde anlatan bu kanal 7,5 milyon aboneye sahip! Bir göz atmanızda kesinlikle fayda var.

2) Good Mythical Morning

 Sempatik ve bir o kadar da eğlenceli bir ikili ile karşınızdayım. Onları izlerken kesinlikle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Harika sohbetleri ve düzgün telaffuzları ile bir yandan kulağınızı eğitirken diğer yandan da boş vakitlerinizi harika içeriklerle değerlendirmiş olacaksınız. Çoğu videosunda da Türkçe alt yazı bulunan bu kanalda, günlük konular hakkında eğlencenin dibine vuracaksınız desem yeridir. Ayrıca bu ikili görebileceğiniz en hazır cevap ve pratik zekaya sahip insanlar! Bir youtube kanalından ziyade talkshow desek yeridir, iyi seyirler!

3) Ororo 

 Sıra geldik Ororo’ya. Ororo bir youtube kanalı değil. Ororo, film ve dizileri Türkçe alt yazılı olarak sunan ücretli bir site. Onu diğerlerinden ayıran en önemli kısım ise bir yandan İngilizce alt yazı açıkken diğer yandan Türkçe alt yazı ile eş zamanlı takip edebiliyor olmanız! Bunun yanı sıra içeriğinizi izlerken diğer yandan da bilmediğiniz kelimelerin üzerine gelip Türkçe karşılığını görebiliyorsunuz. 
 Euro üzerinden ücretlendirilen Ororo’ya üye olmadığınız takdirde günde 45 dakika olmak şartıyla ücretsiz film ve dizilere ulaşabilirsiniz. 

4) VOA Learning English

 VOA, günlük konuşmalar adı altında, seviyelere ayrılan video serisinin olması dışında güncel haberleri de açık bir konuşmayla bizlere sunuyor. Özellikle seviyenize göre videolar bulabileceğiniz bir kanal olması harika bir seçenek. Yani sizin seviyeniz beginner ise size uygun hazırlanmış içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve moraliniz bozulmadan hem kelime bilginizi hem de dinlerken anlayabilme becerinizi geliştirebilirsiniz.

5) TEDX TALK


 Şimdi de vazgeçilmezlerden olan TEDX konuşmaları elbette listemizde! Bir yandan Türkçe alt yazı eşliğinde izleyip anlayabileceğiniz, bir yandan da kulağınızı aşina edecek videolar burada mevcut. Elbette her biri birbirinden değerli konuşmacıların olduğu bu kanalda harika bilgiler de edinebilirsiniz. 

 Son olarak şunu söylemek isterim ki genel olarak listening çalışması yaparken alt yazı kullanmamalısınız. Bu şekilde beyniniz kendisini biraz daha yoracaktır :)