Bugünki yazımızda çocuk, genç ve yaşlı demeden herkesi büyük bir bataklığa çeken uyuşturucu ve türevlerinden bahsedeceğiz.

  Öncelikle uyuşturucu dediğimiz madde son derece tehlikeli kimyasallardan oluşan bir bileşimdir. Farklı farklı türleri ve kullanım şekilleri olsa da hemen hemen etkileri aynıdır. Sinir sistemine direkt etki ederek önce hareket kısıtlılığı daha sonrasında ise akıl ve irade kullanamama gibi etkileri vardır. Tüm bunlardan önce organlarınız için de büyük bir sorun teşkil eden bu maddelere ulaşmak günümüzde artık hiç zor bir şey değil. Özellikle merak ve özentilik dediğimiz kavramla hayatlarımıza giren bu maddeler ilk kullanımdan itibaren büyük problem oluşturuyor. Vücuda giren bu maddeleri hafızasına atan beynimiz bir süre sonra bu maddelere bağımlı hale gelip kişiyi de yoksunlukla baş başa bırakıyor. 

  İnsanların dertlerinden, sorunlarından kurtulmak ümidiyle başladığı bu maddeler bir süre sonra ölüme kadar gidebiliyor. Hayatın sorunlarından kaçmak için tercih edilen bu yolda insanlar, maddi ve psikolojik olarak bitiyor. Bunun yanında etkisi geçtikten sonra sorunlarınız hala sizi bekliyor olacak. Kendi iradesine hakim olamayan, güçsüz insanların tercih ettiği bir yol olan bu yol, kısa süre içinde insanları fiziki olarak da çökertecektir. Günümüzde artık dizi ve filmlerde gördüğümüz madde bağımlılığı sıradan bir olaymış gibi bize sunuluyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki o gördüğümüz oyuncular çekimlerden sonra genel olarak harika yaşamlarına geri dönüyorlar. Özellikle Türk film ve dizilerinde gördüğümüz bu yanlış davranış, büyük küçük demeden herkesi olumsuz etkiliyor. Başlayan insanlar ise tüm bu anlatılanları bildiği halde iradesine kendisine hakim olamadığı için büyük bir bataklığın içine düşüyor. 

  İstisnasız br şekilde kullanan insanlar belli bir süre sonra kurtulmak için her yolu denese de bunu başaran insan sayısı gerçekten çok az. Özellikle bırakan insanların çoğu da bir sorun karşısında yeniden tekrar başlıyor. Kullanmak için hiçbir neden gerçekten yok. Tabii erkenden yaşlanıp maddi olarak büyük bir çöküntü yaşamanın yanı sıra ailenizi, evinizi, işinizi ve sağlığınızı kaybetmek istiyorsanız karar size kalmış. Ama bunun yanında sorunlarınız ve kötü olduğunu düşündüğünüz hayatınız sizi bekliyor olacak. Böyle davranmak yerine daha sağlıklı beslenip, sorunlarınız ile mücadele etmek size çok daha güzel şeyler katacaktır. Emin olabilirsiniz ki yaşadığınız hayatın daha kötüsünü yaşayanlar da var.

  Son söz olarak bununla mücadele etmeyi düşünüyorsanız tek yapmanız gereken ''Alo 191''. Kendiniz dışında çevrenizde de gördüğünüz kişiler varsa yine bu numara ile ona yardımcı olabilirsiniz.