Makine mühendisliği ülkemizde en çok tercih edilen bölümler arasında. Peki bu kadar tercih edilen bir bölüm hakkında ne kadar doğru bilgiye sahibiz? Bu yazımızda, makine mühendisliği nedir, makine mühendisleri ne iş yapar, detaylıca bahsedeceğiz. 

Makine Mühendisliği Nedir? 

 Makine mühendisliği enerjiyi ve maddeyi dönüştürerek ve değiştirerek; mekanik ürünlerin tasarımı, üretimi, analizi, gelişimi ve bakımı üzerinde çalışmalar yapan, zamandan ve işten tasarruf edilmesini sağlayarak insanların hayatını kolaylaştıran mühendislik dalıdır. Avrupa'daki karşılığı “Mekanik Mühendisliği” olan bu bölümün sadece makinelerle değil aslında var olan tüm mekanik ilişkilerle ilgilendiği söylenebilir. Makine mühendisleri, birçok kişi tarafından bozuk alet tamircisi olarak algılansa da sanılanın aksine günlük yaşantının kilit noktasını oluşturan birçok ürünün mimarlarıdır. 

Makine Mühendisliğinin Alanları Nelerdir? 

 Tüm mühendislik disiplinleri gibi makine mühendisliği de oldukça geniş bir alana sahiptir. Bundan dolayı makine mühendisliği alanları iki temel başlık üzerinden ikiye ayrılır: imalat ve enerji.

 İmalat alanında, üretilen enerjinin aktarılması, cisimlerin dayanıklılığı ve imalat yöntemleri gibi konularla ilgili çalışmalar yapılır. Enerji alanında ise; enerjinin değişimi, aktarımı ve verimli kullanılması gibi konular üzerinde çalışmalar yapılır. Makine mühendisliği öğrencileri için bu alan tercihi, bazı üniversitelerde 3. sınıfta yapılırken bazı üniversitelerde ise 4. sınıfta yapılıyor. 

Makine Mühendisliği Eğitimi Neler İçerir? 

 Makine Mühendisliğinin 4 yıllık eğitimi boyunca; makine elemanları, mukavemet, termodinamik, dinamik, ısı transferi, içten yanmalı motorlar, akışkanlar mekaniği, malzeme bilimi, bilgisayar destekli tasarım ve teknik resim gibi dersler verilir. İlk iki yıl, ortak mühendislik dersleri de verildiğinden matematik ve fizik becerilerinin geliştirilmesi istenir.  

Makine Mühendisleri İş Alanları Nelerdir? 

 Makine mühendisliği oldukça geniş bir alana sahip demiştik. Dolayısıyla bu bölümün iş alanı da geniştir. Makine mühendisleri, her türlü tasarım, imalat, ar-ge, gıda, demir-çelik, nükleer ve termik santraller, uçak, ısıtma-soğutma ve bu gibi birçok sektörde çalışma imkanına sahipler. Aynı zamanda yolcu gemilerinde, savaş gemilerinde ve yük gemilerinde makine tasarımında çalışabilmektedirler.  

Kimler Makine Mühendisi Olmalı? 

 Bütün bu bilgilerden sonra biraz da “Kimler bu bölümü tercih etmeli? Kimler makine mühendisi olmalı?” konuarından bahsedelim. Öncelikli olarak araştırmacı bir ruha sahip olmalısınız. Mühendislik bölümleri, diğer bölümlere kıyasla sizden daha çok bireysel emek ister. O yüzden gündemi takip eden, teknolojiyle yakından ilgilenen ve çokça araştırmalar yapan bir kişi kendini çok rahat birkaç adım öne çıkaracaktır. Makine mühendisleri, analitik becerileri yüksek, tasarım yetenekleri gelişmiş insanlardır. O yüzden eğer bu bölümü tercih edecekseniz kendinizi geliştirmeye ve yeniliklere daima açık olmalısınız.  

 İnanarak, isteyerek ve severek adım atacağınız bu yolda başarı daima sizinle olacaktır!