Muhtemelen sizin de ilk duyduğunuzda aklınızda bulutlar, güneşler, yağmurlar döndü. Fakat kelimemiz ‘’metalurji’’, yani hava durumuyla hiç alakası yok! Malzeme ve Metalurji Mühendisliği son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve haliyle bizi merak içinde bırakan bir bölüm. Malzemeyi anlıyoruz da metalurji de nesi? Belki de her şeyi adın gibi ezbere biliyorsun ve yıllardır bu bölümün hayalini kuruyorsun. Metalurjiyi anlamak isteyenlere ya da anlatmak isteyenlere, okumak isteyenlere ya da merak edenlere… Bu yazı geleceğin mühendis adaylarına!

 

Nedir bu Malzeme ve Metalurji Mühendisliği?

 Bölümü kazandık, akrabalarımız ziyarete geldi. Herkesin bölüm hakkında bir fikri var fakat çok azının mantıklı bir açıklaması var. Sakinliğini koru ve fazla soruya izin verme! Bölümün isminden yola çıkarak şöyle açıklayalım; metalurji genel anlamda demir-çeliği içine alan bir alan. Malzeme ise polimerler, seramikler, kompozitleri içeren bilim dalı. Bu bilimler malzemenin tasarım aşamasından başlayarak üretime genelene kadarki süreci inceliyorlar. Malzeme ve metalürji mühendisi de havacılık, tıp, inşaat gibi birçok sektörün kullanması gereken malzemeyi olması gerektiği gibi üreten, geliştiren ve inceleyen kişidir. MF puan türünüzle girebileceğiniz bu bölüm 4 yıllık bir eğitim vermektedir.

Peki ya ne iş yapacağız?

 Malzeme ve metalurji mühendisini az çok anladık fakat bu kadar işi nerelerde, nasıl yapacağız? Yukarıda açıkladığımız gibi malzemenin tasarımından başlayarak üretimine kadar olan süreçte lisansınız doğrultusunda her şeyi yapabilirsiniz. Tasarım, kalite kontrolü, üretim yöntemleri geliştirme ve AR-GE aşaması gibi işlerde çalışabilirler. Çalıştıkları alanlar ise ileri üretim, demir-çelik, tıp, havacılık, ulaşım, iletişim ve teknoloji gibi malzeme kullanımının olduğu her yer!

Ne kadar maaş alırlar?

 4 yıllık lisans eğitimimizi tamamladık, zaten 4 yıl boyunca düşündüğümüz ve kendimizi geliştirmek istediğimiz alanda çalışmaya başlayacağız. 16 yıllık eğitim hayatımız sonunda hepimizin ilk aklına gelen şey, ekonomik özgürlüğümüz! Peki ne kadar alıyor malzeme ve metalürji mühendislerimiz?

 Birçok mühendislik ve mimarlık alanında duyduklarınızı üzgünüm ki biz de tekrar etmek zorundayız. Çünkü daha çok özel sektörde çalıştıkları için net bir maaş durumları yok. Maaşlar mezun olduğunuz üniversite, dil eğitiminiz, aldığınız sertifikalar gibi kendinizi geliştirmenizle orantılı olarak artacaktır. Yeni mezun ortalama bir mühendise özel sektörde 2500 TL gibi bir maaş verilmektedir. Kamu kuruluşlarında ise, mühendislere 4200 TL civarı bir maaş verilmektedir. Fakat belirtmeliyiz ki kamuda 2018 yılında 18 malzeme ve metalürji mühendisi ataması yapılmıştır!

 Belki uzun süredir aklınızda olan bir bölüm, belki de ilk kez duyduğunuz ve ileride kendinizi görebileceğiniz bir bölüm… Yapmak istedikleriniz uğruna çabalamaktan asla vazgeçmeyin! Bugün hayalini kurduğunuz her şeyin yarın sizinle olması dileğimizle, iyi çalışmalar!