Matematik öğretmeni Yusuf TÖNGÜÇ ve Sivrice Ortaokulundaki öğrenciler 'sivrice dream' ekibini kurdular. Ardından Bilim Kahramanları Derneğinin katkılarıyla robotik kodlama eğitimi aldılar. Sonrası mı? Sivrice Dream olanaksızlıkların içinden öyle büyük bir başarı çıkardı ki ününü İspanya'ya kadar duyurdu. Şimdi gelin bu büyük başarı öyküsünün detaylarına bakalım.

Sivrice Dream Nasıl Başladı?

 Sivrice, Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan bir köy. Önceden ismini sadece civardakilerin bildiği bir köy iken şimdi tüm Türkiye'ye ve hatta dünyaya ismini duyurmuş bir köy. Sivrice ortaokulunda okuyan öğrenciler bundan 6 yıl önce kodlama ile tanıştı. 5 yıl boyunca öğrencilere robotik ve kodlama eğitimi verildi. Oradaki öğrencilerden bir takım kuruldu ismi de Sivrice Dream oldu. ''Peki neden bu isim?'' diye sorarsanız; Sivrice, öğrencilerin hem bulunduğu köyün hem de okullarının adı. Yani hayatları. Dream ise İngilizcede rüya, hayal anlamına gelir. Onlar bu işe girişirken etraftan olumlu geri dönüşler alırken bunun yanı sıra olumsuz görüşler ile de karşılaştılar. ''Siz köy çocuğusunuz ne işiniz var robotla?'', ''Çocuksunuz siz İspanyaya gidemezsiniz.'', ''Bir sürü özel okullar, kolejler var, neden sizi seçsinler?''... İşte tüm bu sözlere karşılık bir hayal kurdular adını da Sivrice Dream koydular. İyi ki de inandılar, iyi ki de hayal kurup peşinden koştular.

FLL ve Bilim Kahramanları Derneği Nedir?

 Bilim Kahramanları Derneği, bilim odaklı bir toplum oluşturma amacıyla yola çıkmış bir dernek. 10 yıldır 9-16 yaş aralığındaki çocukları ve gençleri bilime yönlendiriyor ve geleceğin mühendisini, bilim insanını, girişimcisini, yazılımcısını ve bilime duyarlı bireylerini yetiştiriyor. Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen FIRST LEGO League (FLL) turnuvasında, ülkemiz onuncu sezonunda turnuvaya daha önce katılma şansı elde edememiş şehirlerden, olanakları kısıtlı 10 devlet okulu, Lego Vakfından donanım desteği aldı. İşte bu 10 takımdan bir tanesi de Sivrice Dream oldu!

Takım Oluştu Ya Sonra?

 Şimdi de sıradaki iş Gaziantep'te düzenlenecek olan turnuvaya katılmaktı. Turnuvanın o seneki konusu Nature's Fury (Doğanın Gücü). Turnuvaya katılan takımlardan beklenen ise tasarladıkları robotların 2,5 dakika içinde belirlenen görevi yerine getirebilmesi ve doğal afetler ile ilgili yenilikçi çözümler üretebilmeleri gerekiyordu.

 Sivrice Dream, Gaziantep'te düzenlenen turnuvada ''En İyi Proje'' ödülünü aldı ve Ulusal Turnuva'ya katılmaya hak kazandı. Ulusal Turnuva da İstanbul'daydı. Bu kez de Ulusal turnuvaya hazırlanan Sivrice Dream ekibi, bu işin altından da başarıyla kalktı ve Ulusal Turnuva'da FLL jürilerinin beğenisini kazanarak Uluslararası Turnuva'ya gidecek takımlardan biri oldu.

Her Şey Tamam Şimdi Sıra İspanya'da

 Turnuva, İspanya'nın Pamplona şehrinde gerçekleşti. Sivrice Dream, projelerini jürilere anlattı. Beğendirmeyi de başardı. Ve sonuç! İspanya'da düzenlenen Avrupa Açık Şampiyonasında Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü'nün sahibi oldu!