Masa başına oturup ders çalışmak çok sevilen ve isteyerek yapılan bir şey değil. Hele de yaz aylarında biraz daha zorlaşıyor. Nedenini hiç düşündün mü? Aşağıda verilen nedenlerden biri olabilir mi? 

-Motivasyon eksikliği,

-Bir gün için çok ağır programlar ayarlamak,

-İrade.

Hadi hepsine tek tek göz atalım.

1) Motivasyon

 Öncelikle motivasyonun ne olduğunu öğrenelim: Motivasyon, bireyin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi istekleriyle davranma sürecidir. Yani motivasyonumuzun olması için öncelikle bir amaç belirlemeliyiz. Bu bir üniversite olabilir, bir sıralama olabilir veya bir not olabilir. Bu tamamen senin neyi daha çok istediğine, neyin seni daha çok tatmin ettiğine bağlıdır. Örneğin; 'Ben ODTÜ'yü istiyorum.' demek seni heyecanlandırırken bir başkası için bu 'Ben ilk 20 bine girmek istiyorum.' demek olabilir. Masaya oturup çalışmak için kesinlikle bir amacın olmalı ki onun için çalışasın. Amacını belirlerken kendi isteklerini -başkalarının değil sadece senin isteklerini- ve yeteneklerini göz önünde bulundurmayı unutma!

2) Program

 Program hazırlamak biraz meşakkatli bir süreç. Bir günde 24 saat olduğunu göz önünde bulundurarak aynı zamanda kaybettiğin zamanları telafi etmek amaçlı ağır ağır programlar hazırıyoruz. Bu haftalık veya günlük olabilir. Tabii ki hiç dışarı çıkmasak, sadece yemek yesek uyabiliriz. Ama robot olmadığımız, dinlenmeye ihtiyacımız olduğu için hafif programlarla başlamak ve sonrasında zamanımızın ne kadar arttığına bakarak program hazırlamak daha iyi olacaktır. Eğer hafif bir program hazırlarsak ve o program bitip zamanımız kaldığında daha fazla şey yaparsak normale göre çok daha iyi motive oluruz. Hem de geceleri vicdanımız rahat şekilde kendimize kızmadan uyuyabiliriz.

3) İrade

 Benim için en önemlisini en son yazmak istedim. Çünkü üstteki maddeler iradeyle az çok alakalı. İrade sözlükte dilek, istek anlamına gelse de daha çok şey ifade ettiğini düşünüyorum. İrade çok değişik bir kavram. Ne kadar kullanırsan o kadar güçlenir, ne kadar güçlenirse o kadar kullanırsın. Bir şeyleri kendi irademizle seçebilmemiz bizi hayvanlardan ayıran en önemli özellik. Bu yüzden irade, 'istek'ten çok daha fazla şey ifade ediyor. Masa başına oturup program hazırlamak bir iradedir. Çünkü sen buna üşeniyor olabilirsin veya sorumluluklarından kaçmak için erteliyor olabilirsin. Oysa bir plan oluşturmak için harekete geçmek, ne istediğinin farkında olmaktır. Daha sonra o programa her şeye rağmen uyabilmek bir tık daha güçlü bir iradeyi gösterir. İşte her gün biraz daha güçlenecek iraden, o güçlendikçe motivasyonun artacak ve bu döngü böyle devam edecek. Ta ki sen tembellik edene kadar. Bir kez tembellik ettiğinde bu sana çalışmaktan daha tatlı gelecek ve her şeye sıfırdan başlaman gerekecek. Yalnız burada 'tembellik' ile 'dinlenmek'; bu ikisini asla karıştırmamalısın. Başarıya gidilen yolda hep dinlenmek gerekir. Zirveyi gördüğün anda yatarsan tekrar dibi görmen olası olur. 

 Eğer bu yazıda kendinden bir parça dahi bulduysan haydi artık, harekete geç. Eğer harekete geçmezsen bugünlerine çok üzüleceksin. Ama şimdi başlarsan bir hafta sonrasında dahi kendine teşekkür etmeye başlayacaksın ve yıllar sonrasına kadar devam edeceksin!