Üniversite sınavları yaklaşırken meslek tanıtımlarımıza tam gaz devam ediyoruz. Kafanızda binlerce soru olduğuna eminim. Belki sınav süreci beklentilerinizi karşılamadı, belki seçenek arayışındasınız. Belki de bu bölüme puanınızın yetmeyeceğini düşünüyordunuz ancak karantina sizi her gün daha sıkı tempolu çalışmaya itti! Ah, binlerce ihtimal!

 Mühendislik, hayatımızın her alanında bulunuyor ve birçok disiplini de içerisinde barındırıyor. Deneyim ve uygulama yoluyla matematik, geometri ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin ve tecrübenin, dünyanın bize sunduğu malzeme ve enerji ile insanlığın yararı için ekonomik ve zararsız bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılmasını ve bu değerlendirmelerin uygulamaya geçirilmesini sağlayan meslek olarak düşünebiliriz mühendisliği.

 Matematik mühendisliği de mühendislik branşlarından biri. Matematik mühendisliği nedir ya ne iş yapar ki diye düşünebilirsiniz. Belki de hiç duymadınız çünkü ülkemizde sadece iki üniversitede bulunuyor: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ).

 Matematik mühendisliği nedir, neler yapar, sadece matematikle mi ilgilenir hepsini burada inceleyeceğiz. Endüstri, mühendislik ve ekonomi problemlerinin matematiksel çözümü konularında eğitim ve araştırmalar için alan yaratan Matematik Mühendisliği, geleceğin mesleklerinden biri olarak görülüyor.

Matematik Mühendisliği Nedir?

 Finans ve yazılım alanlarında matematiksel modelleme, teori ve uygulamalara dayalı, karşılaşılan sorunları bu yöntemlerle çözmeye çalışan bir mühendislik dalıdır. Matematiksel ve analitik düşünce sistemiyle gerek yazılım gerek finansal branşlarda bu yollarla çözümler üretilmeye çalışılır.

Bu Bölümde Kimler Başarılı Olabilir?

 Bilgisayar, yazılım ve kodlamaya ilgi duyan, matematiği sadece teoride değil pratikte de rahatlıkla kullanabilen, fen derslerine ilgili, her mühendislikte olduğu gibi ekip çalışmalarına yatkın, stres ve zorluklara karşı dirençli, geleceğe meraklı ve geleceği kurgulamak isteyenler için uygun bir bölümdür.

Matematik Mühendisleri Ne İş Yapar?

 Matematik mühendisleri, genel olarak iş yerindeki problemlere matematiksel çözümler getirmekle yükümlüdür. Özellikle TÜBİTAK ve MTA gibi kurumlarda, özel ve resmi fabrikalar ile üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında ve çeşitli kuruluşlar ile bankaların bilgi işlem birimlerinde çalışabilirler.

 Yazılım alanında çalışmak isteyenler veri bilimi (data science), web geliştiricisi, front-back development, yazılım geliştirme gibi alanlarda çalışabilir.

 Finans alanında çalışmak isteyenler ise başta Business Analyst olmak üzere farklı görevlerde yer alabilirler.

Matematik Mühendisliği Eğitiminin İçeriği Nedir?

 İlk sene genel mühendislik dersleri kapsamında fizik, kimya, programlamaya giriş gibi dersler verilir. İlerleyen senelerde lineer cebir, olasılık, diferansiyel denklemler, ayrık matematik, soyut matematik, veri yapıları, bilgi işlem algoritmaları, sayısal yöntemler, dinamik, kompleks analiz, sürekli ortamlar mekaniği, topoloji, istatistik gibi dersler verilir.

 Ülkemizde şu anda sadece iki üniversitede matematik mühendisliği eğitimi verilmektedir: İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi. Bu nedenle popülaritesi düşüktür. Ancak çalışma alanının genişliği, matematik mühendisliğini geleceğin mesleği yapacak gibi görünüyor!