Matematik; sayısalcı, sözelci, dilci, eşit ağırlıkçı ayırmaksızın hepimizin ortak sorunu. Hem süre yettirememek hem konuların karmaşıklığı bu konuda önemli etkenler. Bir sürü yöntem denendi, belki oldu belki olmadı. Olabilir. Ben de elimden geldiğince en çok önerilen yöntemleri senin için topladım. YKS için Matematik netleri nasıl artar? TYT ya da AYT fark etmeksizin denenmeli!

1) Konu Dinle

 Konu eksiğin varsa YouTube'da bu eksiğini giderebileceğin bir sürü kanal ya da ücretli siteler var. Baktın YouTube kesmedi, hemen ücretlilere bir göz atarsın. Böylece konuları güzelce dinlemiş olursun. Dinlerken not almayı da sakın unutma, özellikle örnekleri. "Matematik bu, nasıl not alırım?" diye düşünme. Hoca burayı sakın unutmayın dediyse yaz hemen deftere! Çözülen örnekler zaten not alınmalı bence, hele ki farklı olanlar. Hem soru tiplerini de görmüş olursun, bir fikrin olur gelecek sorular karşısında. 

2) 3 Farklı Kaynak

 Bu üç farklı kaynak, senin konuları ilerletmendeki en önemli etken olacak. Biri kolay, biri orta seviye ve sonuncusu zor seviye olmalı ki konular iyice otursun.
Konuları dinlerken not aldığın örneklerin hepsi çözümlü olmalı ki hem toplamda 4 farklı kaynağın olur hem de benzer sorulara bakarak çözebilirsin.

3) Sırayla Git

 Bir konu sıralaması belirle ilk önce ve asla atlamadan bu konuları dinle. Çünkü konuyu sevmesen bile bitirmek zorundasın, ertelemek sana sadece zaman kaybettirir. Oysa hemen bitirip konu ilerlemek daha iyi olmaz mı? O yüzden yaptığın sıralamaya göre gitmen burada çok önemli.

4) Bol Pratik

 Matematikte gerçekten konuyu bilmek %30 önemli ama soru çözmek geri kalan kısmı tamamlıyor. Bol soru çözümü önemli, konuyu bitirdikten sonra tamamen bırakma o konuyu orada yoksa 2 hafta sonra unutursun. Her hafta bitirdiğin konudan birer test çözsen bile sana yeter emin ol. Yeter ki hatırla.

5) Soru Defteri

 Yapamadığın soruları veya belli başlı soru kalıplarını detaylı bir açıklamayla yazdığın bir soru defterin olsun. Tekrarlarını buradan yapabilirsin, kolaylık olur.
Matematiğin pratik, bol soru çözümü gerektirdiğini tekrar söyleyeyim. Bunları diğer derslere de uyarlayabilirsin. Bol motivasyonlu, bol net artmalı günlerin olsun. Kendine iyi bak :)