Maker hareketi, aslında basitleştirilmiş şekilde bir ‘kendin yap’ projesinin teknoloji ile evrimleştirilmiş hali. Peki Maker nedir? Maker araştıran, üreten, merak eden, hayal edip bunları gerçekleştiren kişidir. Basit bir anlatışla; küçükken evdeki kumandanın, bilgisayarın, televizyonun ve daha bunun gibi birçok merak uyandıran eşyanın içini açıp incelemeyi denediiz mi ya da nasıl üretildiğini ve nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Eğer çevrenizdeki çocuklar oyun oynuyorken siz kod yazmayı merak ediyorsanız, tüketmek yerine üretmeyi seçiyorsanız sizlere maker diyebiliriz. Artık çocuklar, günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz bir eşya bozulduğunda yenisini almak yerine onu tamir etmeyi, sorunun neyden kaynaklandığını bulmayı ve bir daha olmaması için neler yapılması gerektiğini düşünüyorlar. Bu olayın yeni çağda adı maker hareketi. Maker olmak için belli bir yaş gerekmez. Sadece bazı kişisel özelliklere sahip olmanız yeterlidir: teknolojiyi sevmek, sabırlı ve araştırmacı olmak, meraklı olmak ve pes etmemek gibi.

Maker Atölyeleri

  Maker hareketi her geçen gün yayılıyor. Böylece dünyanın birçok yerinde ortak çalışma ve üretim alanlarına ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’de de varlığını gösteren maker atölyeleri çocuklara ve büyüklere teknolojiden nasıl faydalanılabileceğini gösteriyor. Maker atölyelerini genel olarak başlıklandırırsak; 3D Print, Kodlama, Elektronik, Tasarım, Modelleme, Arduino diyebiliriz. Kodlama ile nasıl program yazılacağı bloklar halinde başlayarak öğretiliyor. Kodlamaya nasıl başlanmalı sorusu içinde ilk olarak, okuma yazma bilen her kişinin kodlama öğrenebileceği ve bunun belli bir yaşının olmadığından bahsedilir. 3 boyutlu yazıcılar ise ürettiğiniz tasarımı, elinizde tutabileceğiniz somut nesnelere dönüştüren bir makinedir. Arduino ise temelinde bilgisayara bağlanabilen elektronik bir kart. Robotik programlamalarda kullanılan ardunio, kodları canlı eyleme dönüştürüyor.

Peki Mekanik tasarım da neyin nesi?

  Mekanik tasarım, kafanızda tasarladığınız fikrin soyuttan somuta geçmesidir. Fakat tasarımınızın belli sınırlar içerisinde gelişmesi gerekir. Örneğin bir masa tasarlıyorsanız o masanın boyutuna, taşıyabileceği yüke, sağlam ve dayanıklı olmasına yasal çerçeveler içerisinde dikkat edilmesi gerekir. Bir mekanik tasarım için görünüşten ziyade kullanılan malzemeler, ekonomi, matematiksel hesaplamalar çok daha önemlidir.

Peki Türkiye? 

  Türkiye'de maker hareketine ilgi gün geçtikçe çoğalıyor. Ülkenin birçok yerindeki maker atölyeleri de bunun kanıtı. Aynı zamanda maker hareketi, Türkiye'yi bir teknoloji ve bilim ülkesi yapmak istiyorsak gidebileceğimiz en eğlenceli ve sağlam yoldur. En güzel yönü ise yediden yetmişe herkesi daha çözüm odaklı düşünmeye, yaratıcılığa, teknolojiye yönlendirmesidir.