Meslek seçimi çoğumuz için zor bir seçim olmuştur. Peki sana uygun mesleği Parsons modeli üzerinden yapmaya ne dersin? 1908 yılında Frank Parsons, ülkedeki niteliksiz göçmenlerin iş arayışına çözüm bulmak amacıyla Boston'da bir mesleki büro kurdu. Bu büro mesleki rehberlik yapılan ilk büroydu. Parsons'ın attığı bu adım günümüzdeki mesleki rehberlik kolunun da çok önemli bir başlangıcı oldu. Parsons, bireyleri bir işe yönlendirirken 3 aşamalı bir yol izliyordu. Gelin buradan yola çıkarak sizin doğru meslek seçiminize yardımcı olalım.

1) Bireyi Tanı

  Parsons, meslek seçimi yaparken ilk olarak bireyin kendini tanımasına yardımcı olmuş. Bunun klasik sorusu ise  ''Ben Kimim?'' sorusudur. Öncelikle hangi konularda başarılı, hangi konularda yetersiz olduğumuzu gerçekçi bir şekilde ortaya koymamız gerekir. Yetkinliklerimiz, bizim doğru mesleği bulabilmemizdeki en önemli konu. Yetkinliklerimizi bulabilmek için önce kendimizi iyi tanımalıyız. Bunun için eline bir kağıt ve bir kalem alman; yazman, üzerine düşünmen gerekir. Örneğin masa başı çalışmak mı yoksa daha aktif bir çalışma hayatı mı? Ne istediğini bulabilmek için kendini çevresel faktörlerin etkisinden kurtarman gerekir. Örneğin arkadaşınla aynı mesleği yapmak için mi o mesleği istiyorsun yoksa gerçekten sana uygun olduğunu düşündüğün için mi?

2) Mesleği Tanı

  Kendimizi biliyoruz. Neleri yapabiliyoruz, neleri geliştirebiliriz? Bunlardan haberdarız. Peki meslekler? Yeteneklerimize uygun meslekleri bulmak da bir mesai. Hangi meslek hangi yetilere sahip olmayı gerektirir? Mesleklere ''Para kazandırır mı?'' gözüyle bakmak yerine, ''Bu işi hakkıyla yapabilir miyim?'' gözüyle bak. Çünkü sevmediğin bir meslekten para kazanman hiç kolay değil. Ama kendinde fark ettiğin özellikler doğrultusunda bir meslek arayışına girersen, işe başladıktan sonra da geliştirme olasılığın çok yüksek. Meslekler, sayısalda mühendislik, sözelde öğretmenlikten ibaret değildir. O kadar çok meslek var ki! Zaten yeterince öğretmen ya da mühendis var. Onca mühendis veya öğretmenin içinden yıldızının parlayabilmesi için o işi sevmen ve o işe yenilik katman gerekir. Bu da işin gerektirdiği özelliklere sahip olmakla ilgili. Yani yine başa dönüyoruz: İlle de kendini tanı, ille de mesleğin gerektirdiklerini bil.

3) Birey İle Mesleği Eşleştir

  Son aşama en keyifli aşama. Kendini, yetkinliklerini, yetersizliklerini, gelişime açık yönlerini biliyorsun artık. Meslekleri iyice araştırdığını düşünüyorum. Çünkü 2. aşama tam da bununla ilgiliydi. Mesleklerin isminden ziyade iş yaşamındaki konumlarıyla bilmek en önemli noktalardan biri. Geriye tek bir şey kalıyor: Yapabileceklerini sıraladığın kağıt ile mesleklerin gerektirdiklerini yazdığın kağıdı karşılaştırmak! Adımları eksiksiz yaptığında çıkan sonuca sen bile inanamayacaksın. Uygun mesleği bulmak için sarf ettiğin çabanın karşılığını alacaksın.

  Ufak bir tüyo: Mesleklerin iş hayatında gerektirdikleri kadar üniversitede okuyacağın dersleri de var. Bölümler hakkında bilgi almak için Hangi Üniversite Hangi Bölüm'ün röportajlarını ziyaret etmeyi unutma!