Kış mevsimi iyice bastırmaya başlamışken grip ve nezle riski de artıyor. En çok da biz öğrenciler mevsim geçişlerinden etkilenmeye çok müsaitiz. Hele ki evimizden uzakta okuyorsak giydiğimize, yediğimize çok dikkat etmediğimiz zamanlar oluyor. Dengeli beslenmediğimizde, meyve sebze tüketimimize ağırlık vermediğimizde bağışıklığımız düşüyor. Bir de güneşe aldanıp ince giyinip çıktıysak soğuğu bir güzel almış oluyoruz farkında olmadan. Hastalığın günlük hayatımızı etkilememesi için yapabileceğiniz birkaç kolay önerim var:

Bol sıvı tüketelim.

  Havalar soğudukça vücudumuz sıvı kaybetmeye başlar. Çay, kahve içmek sıvı ihtiyacımızı karşılamaz, bu sebeple gün içerisinde 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyelim.

Kişisel hijyenimize dikkat edelim.

  Grip ve nezle çok kolay bulaşabildiği için dokunduğumuz yerlere dikkat etmeli, her fırsatta ellerimizi yıkamalıyız. Toplu kullanılan alanlarda etrafa çok fazla dokunmamaya dikkat etmeliyiz.

Zencefil/bal ve karabiber/bal karışımını yiyelim.

  Eğer boğazımızda bir ağrı hissediyorsak ya da öksürükler başladıysa zencefil/bal veya karabiber/bal anında çözüm olacaktır.

C vitamini tüketelim.

  Bağışıklığımızı güçlendirmesi için bol bol C vitamini tüketmeye özen gösterelim, hatta ek olarak çinko bakımından güçlü gıdalara da önem verelim. Limonlu ve zeytinyağlı salatalar, taze portakal ve mandalinalar, elma, nar gibi meyveler tüketebiliriz.

Stresi yönetmeye çalışalım.

  Stres, bağışıklığımızı olumsuz etkileyen bir etken. Stresli dönemlerimizde daha kolay hasta olabiliriz çünkü vücudumuz biz strese girdiğimizde ondan kurtulmak için savaşa girer. Stressiz bir yaşam mümkün değil ancak onu yönetmeyi başarabilirsek daha güçlü olabiliriz.

İstirahat etmeye özen gösterelim.

  Uykusuz kalmamaya dikkat edelim çünkü uykusuzluk direncimizi düşüren bir etken. Ayrıca halsiz hissettiğimiz zamanlarda dinlenmeyi ihmal etmeyelim.

Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandıralım.

  Grip, en çok soluduğumuz havadan bize bulaşır. Eğer kalabalık ortamlarda bulunuyorsak (sınıf veya toplu taşıma gibi) elimizden geldiğince sık sık camları açıp temiz hava girişini sağlamalıyız.