Mimarların en çok bıktığı soruların arasında belki de ilk sırada yer alır bu soru: “İç mi yoksa dış mı?” Çünkü memleketimizde bir şeyin “içinden” veya “dışından” olmak, muhabbetlerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sanırım bu durum en çok da mimarlara yansımış :) Maalesef hiçbir yerde dış mimarlık diye bir bölüm yok. Ya iç mimarsındır ya da mimarsındır. O zaman şimdi bir incelemeye koyulalım, iç mimar ile mimar arasındaki farklar ve ortak noktalar nelermiş.?

Mimarlar Neler Yapar?

  Mimar kelimesi imar etmekten geliyor; yani “bir yapıyı yapan, üreten, yöneten kimse”. Mimarlar şehir planlaması üzerine çalışırlar. Bu planlamanın içine de sokak, yeşil alan, park ve tabii ki konut, sanayi gibi unsurlar giriyor. Yani bir sokağa girdiğinizde gördüğünüz o bütün büyüleyici yapılarda mimarların emeği bulunur. Bir proje ilk olarak mimarların elinden geçer. Mimarlar projeyi planlar ve arsaya uygun bir şekilde çizer. Bunu da yaparken binaların depreme dayanıklılığı, yangın koruma desteği, çatıdaki suyun eve zarar vermeden dışarıya akması, engelliler için kolaylık sağlama gibi unsurlara çok dikkat etmeleri gerekir.

İç Mimarlar Neler Yapar?

  İç mimarlar bilindiği üzere daha çok tasarım ve dekorasyon kısmıyla ilgilenir. Yani bir mimarın imar ettiği hazır yapının içindeki odaların lambasından perdesine kadar en ince detayıyla ilgilenmek durumundadır. Bütün bu incelikleri kullanıcının isteğine göre tasarlar. Tasarımların sadece şık olması yeterli değildir, aynı zamanda sağlam ve ergonomik olması da gereklidir. Yani kısaca iç mimarların daha çok ışık, renk ve materyalle çalıştığını söyleyebiliriz.

Farklar

  Mimarlıkta çok daha fazla matematik içeren ders varken, iç mimarlıkta matematiğe daha az ihtiyaç duyulur. Mimarlıkta yapılarla ilgili bilgiler geniş çaplı bir şekilde öğrenilirken, iç mimarlıkta en çok detaylarla ilgilenme kısmı öğrenilir. Bir mimar, projesinin her detayını en baştan düşünerek tasarlamalıdır, mesela yapıların sağlamlığı için inşaat mühendisleriyle birlikte statik projeleri de hazırlamaları da gerekir. Ama iç mimarın işi son aşamadadır, yapı bittikten sonra yapının iç kısmını detaylarla güzelleştirir.

Ortak Noktalar

  Mimarlar ve iç mimarlar aynı CAD (bilgisayar destekli tasarım) programlarını kullanır. Üniversitede Geometri, İnşaat Malzemeleri, İmar Tarihi gibi ortak dersleri vardır. Renk, ışık konsepti ve materyaller daha çok iç mimarlara ait olsa da, mimarlar da bunları yapabilir. Ayrıca bir iç mimar da, mimar olmadan belirli bir metrekareye kadar ev planlaması yapabilir. Ayrıca eski binaların renovasyonunu daha çok mimarlar yapıyormuş gibi bilinse de, daha sıklıkla iç mimarlar yapabilmektedir.

  Umarım kafanızdaki soru işaretlerini  az da olsa giderebilmişimdir :)