Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Kimimiz çok sevindi bu sonuçlara kimimiz hayal kırıklığına uğradı. Sonuçlar açıklanınca rahatlamamız gerekmiyor muydu? Mezuna kaldım acaba iyi mi yaptım? Ya bu senede başaramazsam? Gibi kafanızda binlerce soru var.

   Öncelikle mezun tayfaya şunu söylemeliyim ki hiçbir şey kaybetmediniz aksine bir tecrübe yaşadınız ve bu tecrübenizden çıkardığınız derslerle bir dahaki sene hedefinize ulaşmak için büyük bir adım attınız. Şu an istediğim hiçbir yer olmadı diyerek yakınmak size bir şey kazandırmaz aksine seneye girecek olduğunuz sınav için zaman kaybedersiniz. Şimdi tek yapmanız gereken ayağa kalkmak ve öncelikle bunu yapabileceğinize inanmak. Evet, sen. Bence artık "vah vah" zamanlarını "keşke" zamanlarını bitirmelisin. Yapabilirim, demelisin! Çünkü başaracaksın.

   "Bu kaybetme beni yıkamaz aksine daha da güçlendim!" demelisin kendine. Sakın kendine yapamadığın, istediğin puanı tutturamadığın için sitem etme. Aslında bunun bir son değil hayallerini elde etmen için büyük bir adım olduğunu herkese göster. İçindeki hırs, azim ve başarma isteği daha da çoğalsın. Bundan sonraki adımların sağlam ve bir o kadar da güçlü adımlar olsun. Herkes gözünde başarmayı isteğini görsün. Sınav zamanı yaklaştığında "Kaç gün kaldı sınava? Başaracak mıyım? Ya tekrar aynısı olursa, yine başarısız olursam." gibi sorular olmasın kafanda. Tek düşündüğün ayağa tekrar ve güçlü bir şekilde kalktım bu sefer seni yeneceğim, bunu başaracağım gibi kendinden emin sözler olsun. Unutma her şey kendine inanmaktan geçiyor. Başkalarının sana inanmasından önce sen kendine inanmalısın.

   Kendine inan bu güç sende var. İstediğimiz hedeflere ulaşmak için zorlanacağız elbette başaramayacağımız zamanlar olacak. Bu zamanlarda yapacağımız tek bir şey var pes etmeyeceğiz. Bizim hayallerimiz bu kadar basit olamaz, tek bir başarısızlıkta vazgeçemeyiz. Sadece şimdiden planını iyi bir şekilde yapıp önündeki sınava odaklanmalısın. Tek yapman gereken odaklanmak ve kendine inanmak. Şimdi her şeyi bir kenara bırakalım ve ilerde hayalini kurduğumuz mesleğe sahip olduğumuzu düşünelim hepinizin yüzünde ister istemez bir gülümseme oluştu eminim. Hayalini kurduğumuz şeyler bizi bu kadar mutlu ediyorsa gerçekleştiğindeki mutluluğumuz tarif edilemez olmalı. Bunun için çok zamanımız yok biraz klişe olacak ama erken kalkan yol alacak arkadaşlar. Bizim çalışmamıza engel olacak birçok şeyden uzak durmalıyız, canımızı dişimize takıp hayallerimiz için çabalamalıyız.