Muhammed Ali, önceki adı Cassius Marcellus Clay Jr. İdi. 17 ocak 1942 Kentucky doğumlu. 

 

   Boksa başlama serüveni ise şöyledir; 12 yaşındayken bisikleti çalınır ve polis memuruna “o hırsızı yakalarsam çok fena yapacağım” der. Şansa bakın ki polis memuru bir boks hocasıdır. Polis “madem öyle diyorsun, gel sana dövüşmeyi öğretelim” der ve bu sayede boksa ilk adımını atar. 1945’te ilk amatör maçını kazanır. 

   Boks’da olan başarısı hızla artar, daha 18 yaşındayken hafif ağır sikletli Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanır.

 

   22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu olur Bu zaferinden sonra dinini değiştirdiğini ve İslama geçtiğini açıklar. İsmini ise Muhammed Ali olarak değiştirir. 

   Vietnam Savaşı olduğu zamanlar 25 yaşındaydı, savaşa gitmeyi ve Amerikan ordusuna katılmayı reddedince lisansı elinden alındı ve 28 yaşına dek boksa ara vermek zorunda kaldı. 

   Vietnam Savaşına katılmama açıklaması ise “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” olmuştur. 

   Tabii lisansı elinden alınınca maddi sıkıntıya düşmüş ve geçimini üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla sağlamıştır. 

   28 yaşında davayı kazandı ve boksa geri döndü. 

   Joe Frazier ile asrın maçına çıktı ve profesyonel boks hayatında ilk kez yenildi. Bu tabii ki herkesçe kabul edilir bir durumdu çünkü 3 buçuk seneye yakındır hiç dövüşmemişti. Ama bu durum Muhammed Ali için kabul edilebilir değildi, onun tek isteği en kısa zamanda tekrar şampiyon olmaktı. 1978’de 36 yaşındayken Dünya Şampiyonluğunu 3. Kez elde eden ilk boksör oldu ve boksörlüğü şampiyon ünvanıyla bıraktı. 

   Parkinson hastalığına yakalandığında söylediği şu söz dikkat çekicidir "Ben her maçımda en büyüğün ben olduğunu söylerdim. Tanrı bana Parkinson hastalığıyla kimin en büyük olduğunu ve kime muhtaç olduğumu hatırlattı." 

   Muhammed Ali’yi sadece bir boksör olarak hatırlamamalıyız. O, dünya görüşleriyle ve ırkçılığa karşı tutumuyla da çok saygı duyulası bir kişiliktir. 

   1960 yılında 18 yaşındayken kazandığı Roma Olimpiyatlarından döndükten sonra arkadaşlarıyla gittiği restoranda zencilere yemek verilmediğinin söylenmesi üzerine altın madalyasını Ohio Nehrine atmıştır. Çalınan bisikleti gibi bu madalya da onun kişiliğine yön vermiştir. 

   Son olarak ise tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, kariyeri boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir. 

   ''Alt tarafı bu da bir iş. Otlar büyür, kuşlar uçar, dalgalar kumları yalar. Ben de insanları döverim.''