Mühendislik öğrencilerinin bir hayli rüyasına giren derstir matematik. Birçok üniversitede "calculus I-II" olarak görülen matematik daha ilk seneden mühendislik öğrencisini tökezletip "Acaba bu okulu altı senede mi bitiririm yoksa yedi senede mi? Çoluk çocuğa karışmadan verebilir miyim bu dersi?" gibi düşüncelere daldırır. İlk matematik dersine girdiğinde aslında o kadar kalabalık olmayan sınıfın öğrenci sayısının iki katına çıktığını gördüğünde bu düşünceler de iki katına çıkar. "Gençliğimin baharında sıra köşelerinde çürüyüp gidecek miyim?" korkusu sarar. Fazla strese, korkulu düşlere maruz kalan mühendislik öğrencisine hızır gibi yetişelim diye birkaç tavsiyemiz var. İşte matematik vizelerine ve finallerine çalışırken yardım edecek üç kaynak:

 

1) Khan Academy 

   Aslında birçok branşta ders veren bu site, calculus ve matematik konusunda imdada yetişecek cinsten. Yabancı eğitimciler tarafından verilen dersler, Türkçe dublajlı ve altyazılı seçenekleriyle öğrenciye sunuluyor. Videolarda açıklayıcı ifadeler kullanmış. Kısa sürede öğrenciyi sıkmadan konuyu anlatmak hedefleniyor. Aynı zamanda üye olarak kendi ilerlemenizi görme imkânı da sunuyor. Ayrıca eğitimciler tarafından çözülen örnek sorular da bir hayli işi kolaylaştırıyor. Ve son olarak interaktif çalışmalar da sitede mevcut. 

   Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

2) Buders 

   Bu sitede Boğaziçi Üniversitesi mezunu öğretmenlerden oluşan bir kadro bulunmakta. Yani bu kadrodan üniversite dersleri için belirli bir ücret karşılığında özel ders alma imkânı mevcut. Tercih özel ders almaktan yana kullanılabilir ama "Yok, özel ders istemem." derseniz de siteye herkesin ücretsiz olarak erişebileceği geniş çaplı hazırlanan dokümanlar bırakılmış. Dökümanların içine de konu anlatımları, örnek soru çözümleri ve çıkmış sorular eklenmiş. Kaynakların İngilizce olduğunu belirtmekte fayda var.

   Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

3) İntegral Calculator 

   Son önerimiz integral hesaplayıcı! Mühendislik öğrencisinin mutlaka yolunun düşeceği bir site. Keşfettiğin andan itibaren sürekli elinin altında olmasını isteyeceğinden eminiz. Çünkü bu site ders başındayken ve sınav telaşında tek tıkla bütün sorunları çözüme kavuşturuyor. Hatta bazen arkadaş ortamında "Yok ya! Mümkün değil böyle çıkması. Hayır, kesinlikle buradan çözeceğiz."  gibi kavgaların çıkmasıyla arkadaşlardan birinin telefonu çıkartıp siteyi açması derin bir nefes aldırıyor. Tek yapılması gereken integrali doğru bir biçimde sunucuya girmek. Site önce size integralin sonucunu, görmek istediğiniz takdirde de çözümünü adım adım gösteriyor. Şimdiden sık kullanılanlara eklemek için tıklamanızı öneririz. 

   Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.