Herkese merhaba! TYT ve AYT sınavları yaklaşırken üniversite tercih döneminde sizlere yardımcı olabilmek için bölüm tanıtımlarına başlıyoruz. Ben de bir mütercim tercümanlık öğrencisi olarak kendi bölümümden, çeviribilimden, eğitim içeriğinden, çevirmenlikten ve iş olanaklarından bahsedeceğim. Başlamadan önce “Mütercim Tercümanlık Okumak İçin 5 Neden” adlı yazımın da sana çok yardımcı olacağını söylemek istiyorum. Buraya tıklayarak bu yazıdan sonra onu da okuyabilirsin!

Mütercim Tercümanlık / Çeviribilim Nedir?

 Mütercim, her türlü metnin yazılı olarak çevirisini yapan kişidir. Tercüman ise sözlü çeviri yapan kişidir. Çeviribilim ile mütercim tercümanlık bölümleri arasında isimleri dışında hiçbir fark yoktur. Çeviribilim ise her türlü çeviri alanıyla ilgilenen bilim dalına verilen isimdir.

Eğitim İçeriği

 Mütercim tercümanlık veya çeviribilimin eğitim süresi 4 senedir. İlk sene genelde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik bir eğitim verilir. Daha sonra çeviriye giriş yapılır ve yazılı veya sözlü çeviri üzerine çeşitli dersler alınabilir. Mesleğe ve bilim dalına yönelik dersler de verilmektedir. Mütercim tercümanlık veya çeviribilim bölümlerinde 2. yabancı dil eğitimi de verilir. Bunun hangi dil olduğu üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir.

Mütercim Tercümanlık / Çeviribilim Bölümünün İş Olanakları

 Mütercim tercümanlar yabancı dile ihtiyaç duyulan her yerde çalışabilirler. Oldukça geniş bir iş yelpazesi mevcut. Özel şirketlerde, yayınevlerinde, çeviri bürolarında, turizm acentelerinde, kamu kuruluşlarındaki ve bakanlıklardaki dış ilişkiler biriminde, konferanslarda ve fuarlarda çalışabilirler. Yeminli mütercim/tercüman olabilirler. Hatta freelance olarak da -ki biz buna serbest çevirmen diyoruz- çalışabilirler, yani işlerini evlerinden yürütebilirler.

 İş yelpazesi geniş dedim demesine ama kuru kuruya kimseyi işe almıyorlar. Bu mesleğe sahip olmak isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli şey sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğidir. Artık herkes İngilizce biliyor. Önemli olan yanına birkaç dil daha ekleyebilmek veya farklı bir alanda daha uzmanlaşmak. Örneğin psikoloji, hukuk, tıp, ekonomi, siyaset… Genel kültüre ve güncel olaylara hakim olmak, kendini sürekli güncellemek de çok önemlidir.

 En kısa ve öz şekilde bildiklerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Üniversite tercihleri döneminizde bir yardımım dokunursa ne mutlu. Umarım her şey gönlünüzce olur, başarılar!