Sinema dünyasını yakından takip edenlerin zaten aşina olduğu, daha önce tanışma fırsatı bulamayanların ise bu yazıdan sonra seveceklerine ve takip edeceklerine inandığım Studio Ghibli, aynı Disney gibi çeşitli animasyon filmler üreten bir şirket. 1985 yılında Japonya’da kurulan Studio Ghibli, o tarihten bu yana animasyon severler için farklı ve ilginç içerikler üretmeye devam ediyor. Bu yazıda ise izlemekten keyif alacağınıza inandığımız üç Studio Ghibli filmini listeledik, keyifli okumalar!

Howl no Ugoku Shiro

 Yürüyen Şato, 2004 yılında Studio Ghibli tarafından bir animasyon filmi olarak beyaz perdeye uyarlanmasına rağmen, aslında Diana Wynne Jones tarafından yazılmış bir romandır. Hikayenin baş kahramanı Sophie, şapkacıda çalışan bir genç kızdır fakat hayatı Howl isimli büyücüyle tanıştıktan sonra adeta tepetaklak olur. Howl’un en büyük düşmanlarından birisi olan kötü cadının büyüsüyle birdenbire yaşlı bir nineye dönüşen Sophie, büyüyü geri almak için Yürüyen Şato ile yolculuğa çıkar. Filmin fragmanına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sen to Chihiro no Kamikakushi

 Listenin en popüler ismi olan Ruhların Kaçışı, 2003 yılında “Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi” dalında Oscar ödülü kazanmış bir Hayao Miyazaki filmi. Chihiro isimli küçük bir kız çocuğunun ailesiyle yaptığı gezinin sonunda, ailesinin ‘ruhlar dünyası’na geçişini ve Chihiro’nun ailesini geri kazanmaya çalışmasını konu alan bu film, yalnızca Japon animasyon dünyasının değil, sinemayla ilgilenen tüm bireylerin izlemesi gereken önemli eserlerden birisi olarak anılıyor. Chihiro’nun aslında pek çok sembolle dolu olan yolculuğuna tanık olmak isteyenler, filmin fragmanına buradan  ulaşabilirler.

Tonari no Totoro

 Komşum Totoro, Satsuke ve Mei isimli iki kız kardeşin Totoro isimli bir yaratıkla olan maceralarını konu alan çok keyifli bir film. Anneleri bir hastanede tedavi gören ve babalarıyla birlikte annelerini sık sık ziyaret edebilecekleri bir kır evine taşınan kız kardeşler, kısa süre sonra Totoro isimli bir yaratıkla tanışırlar, fakat Totoro’yu yalnızca çocuklar görebilmektedir. Çocukluğun gizemli ve büyülü dünyasını seyirciye aktaran Komşum Totoro’nun da, listedeki diğer eserler gibi yönetmeni Hayao Miyazaki. My Neighbor Totoro filminin fragmanını ise buradan izleyebilirsiniz.

 Anlattıkları hikayelerin yanında çizimlerine de bayılacağınız bu filmler sizi büyülü yolculuklara çıkaracak! Herkese keyifli seyirler!