Piyanist, Çizgili Pijamalı Çocuk, Hayat Güzeldir… Nazi Almanyası’nı ve tüm şiddeti apaçık izlediğimiz birçok film oldu. Auschwitz’i gördük, izlemeye dayanamadığımız birçok şeyin yaşandığını fark ettik. Haliyle tüm bu yaşananları bizzat yaşayanların bakış açısıyla izledik. Peki yaşatanlar? Ya da eline silahını değil bilimini alanlar? Her şeyden önce elinde oyuncak yerine silah olan çocuklar… Hiç düşünmediğiniz yönleriyle Nazi Almanyası’nı ele alan filmleri sizler için listeledik. Jojo Rabbit, The Reader, Enigma, Book Thief... Kesinlikle göz atmanız gerekecek.

  1. Tavşan Jojo

 ‘’Heil Hitler!’’ ile açılıyor bu film. Küçük bir çocuğun gözünden izliyoruz Almanya’yı… Onun hayatı Hitler’den ibaret, hatta en yakın arkadaşı Hitler. Ona göre büyük bir güç, akıl hocası. Hitler Gençliği organizasyonuna katılan, sıkı bir Hitler destekçisi olan Tavşan Jojo’nun hayatı tavan arasında saklanan bir sırla altüst oluyor… Ne aklındaki Hitler ne de Yahudiler aynı çıkıyor Jojo için.
 Fakat bu film alışılmış bir Nazi filmi değil, bazen fazla eğlenceli. Tabii ki bunun nedeni de yönetmen Taika Waititi. Kendisi alışılmış bir hikayeyi hiç alışmadığımız bir dille anlatıyor ve hakkını da veriyor. Söylemeden edemeyeceğiz, alışılmışın dışında Hitler’i de kendisi canlandırıyor. Film boyunca size eşlik edecek buruk kahkahalara da hazır olun!

  1. Okuyucu

 Bu filmde hiçbir işkence sahnesi görmeyeceksiniz, bu filmde ne bir Nazi ne de bir Yahudi göreceksiniz… Okuyucu genç bir erkeğin ve orta yaşlı bir kadının aşkından bahsediyor sanıyorsunuz. Ama sonunda aklınızda kalanlar çok farklı olacak. Belki de ilk kez bu konuyu anlatan bir filmde gardiyana hak vereceksiniz. Kendinize ne yapacağınızı soracaksınız ve hiçbirinin yerinde işin içinden çıkamayacaksınız. Şüphesiz bu film Nazi Almanyası filmi değil, ondan çok daha fazlası. Çünkü hiçbir filmde Nazi gardiyanına ağlamadık, onu kurtarmak istemedik. Okuyucu savaşın değil, insanlığın hikayesi.

  1. Kitap Hırsızı

 1933 yılında Nazi Almanyası’nda on binlerce kitap yakıldı, bir düşünceye karşı diye. Bir kız çocuğunun ise tek isteği kitap okumaktı, 1 tanesini kurtardı. Kitap Hırsızı, ne elimizden ne de dilimizden düşmeyen kitaplar çevresinde bir 2. Dünya Savaşı filmi…
 Bir savaş filmine yakışır bir şekilde bu filmin anlatıcısı ölüm. Ama cephe yok, asker yok... Çünkü filmin hatırlatmak istediği bir şey var. 2. Dünya Savaşı’nda ne sadece Yahudiler öldü, ne de sadece askerler. Her savaşta olduğu gibi önce insanlık, sonra da insanlar öldü.

  1. Enigma

 Enigma Nazilerin kullandığı ve gizli şifrelerle savaşın seyrini değiştiren bir makineydi. İngilizlerin tek bir çıkar yolu vardı, şifreleri çözmek. Bunun için bir araya getirdikleri birkaç matematikçiyle savaşın 2 yıl daha uzamasını önlediler…
 Enigma gerçek bir makine, Alan Turing ise gerçek bir bilim insanı. Savaşta verilen kararların öneminin, bilimin ve İngiltere’nin eşcinselliğe bakışını anlatıyor Enigma. Nazi Almanyası’nın çevresinde bilgisayar bilimi kuruluyor ve Alan Turing’in hikayesini izliyorsunuz. Benedict Cumberbatch’in ana karakteri olduğu filme tabii ki dönem filmi olduğu için Keira Knightley eşlik ediyor. Enigma ise bize savaşın zekayla kazanılacağını tüm çıplaklığıyla sunuyor.

 Bugünün film önerileri bu kadardı, izlerseniz yorumlarda buluşmayı çok isterim!