Okulda, iş yerinde, ilişkilerimizde, aile içerisinde yani hayatımızın her yerinde manipülasyonlarla karşı karşıya geliyoruz. Bazıları manipülatif olduklarını gizlemese de iyi ve kibar davranışların arkasına saklanan manipülatif insanlarla da karşılaşıyoruz ne yazık ki.

Peki manipülasyon nedir?

Manipülasyon; bir kişinin karşısındaki kişinin inandığı doğrulara, isteklerine ve davranışlarına saygı göstermeyerek onları kendi istek ve düşünceleri çerçevesinde yönlendirmeye ve değiştirmeye çalışması olarak tanımlanabilir.

Manipülatif insanlar, karşılarındaki kişilerin fikirlerini ve duygularını değiştirmeye, tatlı dille onları kendi etkileri altında bırakmaya çalışır. Aslında amaçları, bilerek karşı tarafa müdahale ederek onun üzerinde bir güç unsuru oluşturmaktır.

İyi ve nazik davranışların arkasına saklanan manipülatif insanlar nasıl davranır?

1. Kurbanı oynarlar.

Her konuda, yaşadıkları her şeyde kurbanın kendileri olduğunu düşünür ve size de öyle hissettirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Yalan söylemekten, iftira atmaktan kaçınmazlar. Önemli ve ciddi konularda bile yalan söylemekten çekinmezler. Sizin onun için üzülmenizi isterler, sizin üzülmenize ihtiyaç duyarlar. Sizi bu şekilde kontrol etmek isterler. Kişiliği olmayan bir kişi, insanları kendisine yakınlaştırmak için başka bir şeye ihtiyaç duyar. Birden fazla hüzünlü hikayeye sahip olmak ve kurbanı oynamak ise bunu yapmanın bir yoludur.

2. Aşk bombardımanına tutarlar.

İyi gibi davranan manipülatif insanların en klasik özelliklerinden biridir. Sizi çok kısa bir süre içinde sevgi ve şefkate boğarlar. Ölümsüz aşklarını günler veya haftalar içinde ilan ederler. Size pahalı hediyeler yağdırabilir, onların ruh eşi olduğunuzu ve sizsiz yaşayamayacaklarını söylerler. Bir peri masalında yaşadığınızı ve hayallerinizdeki kişiyle tanıştığınızı hissettirirler ancak bu kasırga romantizmi devamlılık sağlamaz. Onlardan başka bir şeye ilgi gösterdiğiniz an öfkeye kapılırlar ve her şey biter.

3. “Sadece şaka yapıyordum.”

Daha önce hakkınızda incitici ve kaba bir yorum yapıldığında ve buna tepki verdiğinizde bunun “sadece bir şaka” olduğunu söyleyen oldu mu hayatınızda? Peki sonrasında aşırı tepki verdiğinizi ve mizah anlayışınızın olmadığını söyledi mi?

“Sadece şaka yapıyordum” onların “kötü davranıştan kurtulma” kartıdır. Oynamalarına izin vermeyin. Kötü yorumlarının gerçek ve kasıtlı olup olmadığı konusunda içgüdüsel bir hisse sahip olacaksınız. Size değer veren hiç kimse kasıtlı olarak size zarar vermek istemez. Bunu unutmayın.

4. Zayıf yönlerinizi size karşı kullanırlar.

Endişelendiğiniz bir durum hakkında sizin arkanızdan iş çeviren birini düşünün, mutlaka karşılaşmışsınızdır böyle biriyle. Mesela bir arkadaşınızla problemleriniz var ve bunu manipülatif arkadaşınıza anlatıyorsunuz. O da gidip diğer arkadaşınıza konuyu açıyor ve arkanızdan iş çeviriyor. Bunu fark ettiğinizde ve tepki verdiğinizde ise “Senin için endişeleniyordum, o yüzden yaptım” cevabını alırsınız büyük ihtimalle. Gerçekten sizi ve çıkarlarınızı önemseyen biri, ilk önce size önerilerde bulunurdu.

5. Size suçlu hissettirirler.

Manipülatif bir insanın en etkili taktiği, onlara yardım etmediğiniz veya inanmadığınız için sizi suçlu hissettirmektir. Yapması gereken bir şeyi yapmadığında ve onu uyardığınızda, sizi suçlarlar ve kendinizi sorgulamaya başlarsınız.

6. Sizin yaptığınız şeyleri seviyormuş gibi yaparlar.

Manipülatif bir insanın zihninize girmesinin bir yolu, sizinle aynı ilgi alanlarına sahipmiş gibi davranmaktır. Önce sizin üzerinizde araştırma yaparlar, sosyal medya hesaplarınızı incelerler ve hangi filmleri, kitapları veya grupları sevdiğinizi öğrenirler.

Sonra sizinle aynı ilgi alanlarını paylaştıklarını söylerler ve anında bir bağ kurarsınız. Bunun nedeni, sevdiğimiz şeyler hakkında konuşmayı sevmemizdir. Tutkularımızı paylaşanlara bağlı hissederiz. Manipülatif insanları bunu biliyor, bu yüzden bize karşı kullanıyorlar.

İyi ve nazik gibi davranın manipülatif insanlara kapılmak çok kolay olabilir. Çoğu zaman bu davranışlara maruz kaldığımızın farkında bile olmayız. Umarım bu içerik, hayatınızdaki manipülatif insanları keşfetmenize ve onlardan uzaklaşmanıza yardımcı olur!