Çoğu mühendislik dalının ne iş yaptığı isminden belli olabilir ancak endüstri mühendisliği dendiğinde kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Okurken teyze ve amcalardan  "Aaa endüstri mi, benim yeğenim de lisesinden mezun onun." gibi tepkiler alabileceğiniz bu bölümü size biraz tanıtalım.

Öncelikle Endüstri Mühendisliği Nedir, Ne Değildir?  

   Tanım olarak çoğu kaynakta benzer yazılar yazar: Endüstri mühendisliği, ürün veya hizmet üreten kuruluşların verimliliğini yükseltmek amacıyla, emek faktörü göz önüne alınarak, makine ve malzemenin etkili bir şekilde kullanılması için yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır. 

   Biraz daha basitleştirirsek, endüstri mühendisleri verimlilik yükseltir, işleri daha iyiye götürür daha da kısa haliyle "optimizasyon" yapar. Yani endüstri mühendisliği dendiğinde aklınıza hemen sanayi ve fabrikalar gelmesin. Birçok sektörde, bir çok alanda iyileştirmeler yapmak için çalışırlar. Dersleri ise diğer mühendisliklerin, işletme ve iktisat fakültesi ve bu bölümün kendine has derslerinden oluşur. Yani okul yıllarında insan ve makine hakkında bilgiler öğrenip bunu iyileştirme için kullanır.

Çalışma Alanları Geniş Mi, Hangi Sektörlerde İş Buluyor Bu Mühendisler?

   Öncelikle Endüstri Mühendisi için sektörler pekte önem taşımaz. Birçok sektörde çalışabilir. Hayatı boyunca da bir sektör değiştiren endüstri mühendisi çoktur. Tekstil, otomotiv, gıda, yazılım ve daha sayamadığım birçok sektörde iş imkanı bulunur. 

Hangi Pozisyonlarda Çalışılabilir?

   Birçok pozisyonda iş bulmanız mümkün, örnek vermek gerekirse: Üretim planlama mühendisi, ERP danışmanlığı, tedarik zinciri planlama uzmanı, pazarlama/dijital pazarlama müdürü, lojistik müdürü, insan kaynakları müdürü gibi çok çeşitli pozisyon mümkün.

   Endüstri mühendisliği bölümünün belki de en can alıcı noktası burası: Okul hayatınızda neler yaptığınız ve kendinizi nasıl geliştirdiğiniz sizin gelecekteki pozisyonunuzu belirleyebilir. Sadece okula, derslerinize yoğunlaşmak yerine okul dışı etkinliklerde rol oynamak istediğiniz yerlere gelmenizde size yardımcı olabilir. Bunun sebebi ise bu etkinliklerden öğreneceğiniz bilgiler ve tecrübeler. Aynı zamanda stajlarınızda da iyi iş deneyimleri kazanmanız sizin yararınıza olabilir. Öğrenci değişim programlarının her bölümde olduğu gibi bu bölümde de CV'nize ve tecrübelerinize faydası çok.  

   Bütün bunların yanında, yeni endüstri devrimi gelirken ve hayatımız teknoloji sayesinde bambaşka yerlere gelirken, mühendislerin gelecekte yeni iş alanları oluşacağı gibi konular gündemde. Değişime ayak uydurmak ve değişimin bir parçası olmak istiyorsanız bu mühendislikte de diğer mühendislikler gibi birçok fırsat mevcut.